Częstochowscy nauczyciele na wizycie studyjnej w Bawarii


Pedagodzy z częstochowskich liceów i szkół podstawowych przyglądali się lekcjom prowadzonym w placówkach w niemieckim Bambergu. Takie szkoleniowe kontakty trwają od lat – z korzyścią dla jakości nauczania.

Urząd Miasta Częstochowy oraz Dientzenhofer-Gymnasium w bawarskim Bambergu realizują projekt wzajemnych hospitacji zajęć dla polskich i niemieckich nauczycieli. Koordynacją projektu ze strony Częstochowy zajmuje się I LO im. J. Słowackiego we współpracy z VIII LO Samorządowym im. gen. J. Sowińskiego.

W tym roku delegacja naszych szkół przebywała w Bambergu między 25 i 29 września. W wyjeździe uczestniczyli pedagodzy i dyrekcje liceów ogólnokształcących ,,Słowackiego”, ,,Sienkiewicza”, ,,Mickiewicza”, ,,Kopernika”, Liceum Samorządowego oraz szkół podstawowych nr 2, 14, 29, 41 oraz 48.

Częstochowscy nauczyciele obserwowali lekcje w szkole podstawowej Rupprecht  oraz w gimnazjach  Erlӧser  i Dientzenhofer. Poznali organizację pracy szkół, wyposażenie sal, metody nauczania, system edukacji i kształcenia nauczycieli w Bawarii. Rozmowy z niemieckimi koleżankami i kolegami inspirowały do spojrzenia na szkołę z innej perspektywy, poszukiwania nowych dróg rozwoju i doskonalenia warsztatu pracy. Hospitacje zajęć były punktem wyjścia do dyskusji o obu systemach szkolnictwa. Podczas warsztatów „Atrakcyjny język obcy” wymieniano się pomysłami skutecznych metod nauczania języków obcych. Częstochowscy goście obejrzeli także przedstawienie oparte na powieści Hermana Melville’a „Moby Dick”, zaprezentowane przez młodzież z grupy teatralnej działającej przy Dientzenhofer-Gymnasium. Była też okazja poznać się z nauczycielami-referendarzami, którzy w styczniu przyszłego roku przyjadą z rewizytą do Częstochowy.

Po zajęciach w szkołach był jeszcze czas na przyjrzenie się zabytkom Bambergu, Norymbergi i Budziszyna.

Trwająca już wiele lat współpraca między Dientzenhofer-Gymnasium w Bambergu a środowiskiem edukacyjnym naszego miasta dobrze służy podnoszeniu jakości nauczania języków w częstochowskich szkołach. Nauczyciele niemieckiego i angielskiego szlifują swoją znajomość języka, ale i zdobywają nowe umiejętności organizacyjne czy tłumaczeniowe. To jedna z najlepszych form doskonalenia zawodowego.

Wizyta studyjna była możliwa m.in. dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Częstochowy oraz rządu kraju związkowego Bawarii – w szczególności tamtejszego Ministerstwa ds. Międzynarodowych i Europy. Kierująca nim Melanie Huml spotkała się zresztą w ramach wizyty z częstochowskimi i niemieckimi nauczycielami.

Zdjęcia z wizyty częstochowskich nauczycieli w Bambergu (fot. udostępnione przez organizatorów)

Źródło UMCz

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *