W Częstochowie mamy nowe nazwy ulic


Będzie rondo Konstytucji i Rodziny Plucińskich, ulice Tischnera, Więckowskiego, Hiacyntowa i Strefowa oraz skwer Religi. Rada Miasta Częstochowy podjęła kilka uchwał dotyczących nazw i patronów ulic.

Nazwy zyskały cztery ulice. W dzielnicy Kiedrzyn droga wewnętrzna w obrębie działek stanowiących własność gminy – w pobliżu ulicy Anny Walentynowicz – będzie nazywać się ul. ks. Józefa Tischnera. Ks. Józef Tischner był filozofem, eseistą katolickim, wykładowcą i rekolekcjonistą, autorem m.in. „Etyki Solidarności”.

Z kolei na ul. Tadeusza Więckowskiego zostanie przemianowana część ul. Chłopickiego, biegnąca od ul. Dąbrowskiego do alei Jana Pawła II. Tadeusz Więckowski był w czasie II wojny światowej członkiem Związku Walki Zbrojnej – AK, uczestnikiem akcji bojowych na terenie Częstochowy. Jako zawodowy pilot organizował po wojnie Aeroklub Częstochowski, był też inicjatorem utworzenia i organizatorem Polskiego Lotnictwa Sanitarnego.

Nazwę otrzymała też boczna droga wewnętrzna od ul. Św. Brata Alberta – będzie się nazywać ul. Hiacyntową, co zgodne jest z kluczem nazewniczym przyjętym w tamtym rejonie miasta.

Ulica odchodząca od ronda przy ul. Legionów, w pobliżu ul. Kusięckiej, otrzymała natomiast nazwę ul. Strefowej (w pobliżu są tereny Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej).
W okolicy ma swoje siedziby kilka firm, dla których brak nazwy tej ulicy był dotychczas sporym utrudnieniem.

Nadano nazwy także dwóm rondom. Pierwsze – u zbiegu ul. św. Kingi i Kordeckiego – otrzymało nazwę ronda Rodziny Plucińskich. Podczas okupacji hitlerowskiej Matylda Plucińska oraz jej trzy córki – Weronika, Władysława i Zofia – były zaangażowane w działalność tajnej drukarni Narodowej Organizacji Wojskowej okręgu częstochowskiego. Ich dom był kryjówką dla członków konspiracji, punktem kontaktowym, miejscem nasłuchu radiowego i działania drukarni. Po odkryciu drukarni przez Niemców matka i córki zostały aresztowane; Matylda zmarła wkrótce potem w wyniku brutalnych przesłuchań; siostry Plucińskie zginęły w Auschwitz. Ich nieugięta postawa sprawiła, że okupantom nie udało się złamać znalezionych w czasie rewizji szyfrów.

Drugie rondo – zlokalizowane przy ul. Orzechowskiego w pobliżu Placu Rady Europy – będzie nosiło nazwę ronda Konstytucji. Nazwa ma charakter ogólny – odnosi się do ustawy zasadniczej i jej autorytetu prawnego, nawiązuje do historycznych konstytucji polskich, począwszy od Konstytucji 3 Maja.

Rada Miasta nazwała też skwer przy ul. św. Barbary (naprzeciwko szpitala) imieniem prof. Zbigniewa Religi, uchylając – po analizie terenowo-prawnej – swoją wcześniejszą decyzję, zgodnie z którą obiekt ten był zaliczony do placów.

Istniejąca już na Lisińcu ul. Olkuska nieco się skróci. Przebiegać będzie wyłącznie w obrębie działek stanowiących własność gminy. O pobliską drogę wewnętrzną będzie natomiast przedłużona ul. Staropolska na osiedlu Parkitka.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *