Powrót pingwinów do Śląskiego ZOO


Po 42 latach nieobecności do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego wracają pingwiny. Właśnie rozpoczyna się budowa nowego pawilonu dla tych zwierząt.
W uroczystej inauguracji budowy nowego pawilonu oraz wkopaniu aktu erekcyjnego uczestniczyli przedstawiciele władz regionu, marszałek Jakub Chełstowski oraz Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa.

„To znakomita informacja dla wszystkich, którzy odwiedzają Śląski Ogród Zoologiczny, miejsce, w którym kolejne pokolenia mieszkańców regionu mają możliwość uczenia się i poznawania zwierząt niewystępujących w naszym kraju. Chcemy, by Śląski Ogród Zoologiczny łączył tradycję z nowoczesnością, poszerzał swoją ofertę i był coraz bardziej atrakcyjny dla odwiedzających, a to wymaga inwestycji i nowych propozycji. Taką właśnie inwestycję dziś inicjujemy.” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.
W celu sprowadzenia pingwinów do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego konieczne jest wybudowanie nowego budynku i basenów ze stacją uzdatniania wody. Obiekt powstanie na dotychczasowym wybiegu dla nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni. W jego skład wejdzie budynek z zapleczem gospodarczym oraz basenem zewnętrznym o pojemności 220 m3, przy którym obserwować będzie można te zwierzęta. Sam budynek, o powierzchni zabudowy 323,83m2 i kubaturze 1070,27m3 w najwyższym punkcie osiągnie 3,5 m wysokości i nie będzie udostępniony zwiedzającym. W jego wnętrzu znajdą się niezbędne do obsługi basenu urządzenia oraz pomieszczenia, w których na czas choroby i zabiegów hodowlanych pojedyncze osobniki oddzielane będą od reszty stada. Zwiedzający będą mogli obserwować pingwiny na wybiegu zewnętrznym, pośród skał i zakamarków. Możliwa będzie również obserwacja ptaków pod wodą dzięki umożliwiającej to konstrukcji basenu.
Budowa obiektów ma zakończyć się jesienią 2019 roku. W tym czasie planowane jest także sprowadzenie pingwinów Humboldta.
Warto przypomnieć, że pierwsze pingwiny trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w 1963 roku. Były to trzy pingwiny Humboldta, które przypłynęły do Polski z Holandii na pokładzie PZM “Świetlik”. Nieloty szybko zyskały sympatię zwiedzających i stały się ich ulubieńcami – co rok odwiedzało je ok. milion osób. W archiwach przetrwało niewiele informacji dotyczących obecności tego gatunku w kolekcji ogrodu. Z zachowanych danych wynika, że pingwiny oglądać można było w śląskim zoo do października 1977 roku.
Pingwiny Humboldta (Spheniscus humboldti), nazywane również pingwinami peruwiańskimi, występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Są to średniej wielkości ptaki, osiągające 56–70 cm długości ciała i wagę około 3.6-5.9 kg. Pingwiny te, obok pingwinów z Galapagos, należą do najbardziej zagrożonych gatunków tych ptaków. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się na nie więcej niż 50 tys. osobników.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *