Nowy zarząd województwa śląskiego


6 maja odbyła się pierwsza sesja nowo wybranego Sejmiku Województwa Śląskiego. Marszałkiem po sześcioletniej przerwie po raz wtóry został wybrany Wojciech Saługa.  Częstochowa i subregion ma obecnie w zarządzie dwóch wicemarszałków: niedawnego zastępcę prezydenta miasta Bartłomieja Sabata i Grzegorza Boskiego. Stanisław Gmitruk jest nadal wiceprzewodniczącym Sejmiku.     

Za nami pierwsze obrady Sejmiku Województwa Śląskiego nowej, VII kadencji, podczas których wyłoniono nowy skład zarządu województwa. Po pięciu i pół roku funkcję marszałka większością głosów ponownie objął Wojciech Saługa. Przewodniczącym Sejmiku został Jacek Jarco. W sejmiku rządzi koalicja trzech ugrupowań: Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi ( Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) i Lewica. Koalicję w Sejmiku tworzy 27 radnych; ogółem w Sejmiku jest 45 radnych

– Koalicja 15 Października bierze odpowiedzialność za województwo. Chcemy z parlamentu na grunt samorządu województwa przenieść dobre doświadczenia w sprawowaniu władzy. Jest wiele rzeczy do naprawienia – zapowiedział Wojciech Saługa. Za jego wyborem głosowało 29 radnych. Poprzednio sprawował tę funkcję podczas V kadencji – w latach 2014-2018.

NOWY ZARZĄD WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Marszałek Wojciech Saługa był w przeszłości wiceprezydentem Jaworzna, senatorem V kadencji (2004–2005), posłem na Sejm V, VI, VII i IX kadencji (2005–2014, od 2019), w latach 2014–2018 marszałkiem Województwa Śląskiego. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych ponownie objął mandat poselski.

Bartłomiej Sabat, wybrany na funkcję wicemarszałka to wieloletni samorządowiec, radny dwóch kadencji Rady Miasta Częstochowy. Pełnił w tym czasie m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta. W latach 2019-2024 był zastępcą prezydenta Częstochowy. Ma także duże doświadczenie w zarządzaniu jednostkami budżetowymi. Przez siedem lat był zastępcą dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a przez pięć lat – pracował na stanowisku wiceprezesa Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. Jest absolwentem Politechniki Częstochowskiej oraz menedżerskich studiów podyplomowych MBA.

Funkcję wicemarszałka województwa większością głosów powierzono Grzegorzowi Boskiemu, który w zakończonej VI kadencji był członkiem zarządu województwa. Od 2013 roku pełnił funkcję dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Jest także członkiem Rady Naczelnej oraz Naczelnego Komitetu Wykonawczego Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 2007-2012 był wiceprezesem Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej. Był członkiem Zarządu Krajowego Polskiej Rady Młodzieży, w tym przewodniczącym Komisji Rewizyjnej tej organizacji. W latach 2007 – 2013 był prezesem Częstochowskiego Stowarzyszenia Rozwoju Małej Przedsiębiorczości.

Członkiem zarządu została Joanna Bojczuk, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła również studia podyplomowe Master Business of Administration w Wyższej Szkole Biznesu. W samorządzie pracuje od ponad 10 lat. Od 9 lat, związana jest z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej, gdzie pełniła funkcję m.in. Naczelnika Wydziału Gospodarki Odpadami. Angażuje się nie tylko w działania ekologiczne, ale i społeczne. Wspiera projekty lokalnych organizacji pozarządowych.

Piątym członkiem zarządu województwa został Rafał Adamczyk – polityk, samorządowiec i urzędnik, poseł na Sejm IX kadencji. Od 2024 roku był wicewojewodą śląskim. Jest absolwentem Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Kształcił się podyplomowo w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego. Pracował w Urzędzie Miejskim w Będzinie, m.in. jako naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta, a do 2015 jako pełnomocnik i rzecznik prasowy prezydenta  W styczniu 2024 powołany na stanowisko pierwszego wicewojewody śląskiego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *