Leśniowskie skarby


Sanktuarium w Lęsniowie w tym roku obchodzi kilka ważnych rocznic – 625 lat przywiezienia figurki Madonny z Dzieciątkiem, 300 lat pobytu paulinów w Leśniowie, 70 lat powrotu paulinów po kasacji, 40 lat od koronacji figury oraz 70 lat nowicjatu. Ojcowie paulini przystąpili do zorganizowania Leśniowskiego Jubileuszowego Roku Rodziny.

Największym skarbem Leśniowa jest figura uśmiechniętej Maryi uznawana jest za jedną z najpiękniejszych gotyckich maryjnych figur w Polsce. Zaś pośród koronowanych papieskimi koronami, jest bodaj jedną z piękniejszych w Europie. W 1967 r. Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, metropolita krakowski Karol Wojtyła oraz ordynariusz częstochowski biskup Stefan Bareła koronowali cudowną figurę jako Patronkę Rodzin. Cudowna figura MB Leśniowskiej, pochodząca z XIV w. znajduje się w późnobarokowym ołtarzu głównym z I połowy XVIII w., przerobionym w 1856 r. i odnowiony w 1956 r.
Skarbem Leśniowa jest także cudowna woda, za pomocą której Bóg podarował przybywającym tu niezliczone ilości cudów i łask. Legenda podaje, że źródło trysnęło, gdy w Leśniowie w 1382 roku zatrzymał się książę Władysław Opolski, wiozący do Częstochowy Ikonę zwaną później jasnogórską. Lato tak upalne, okoliczne studnie wyschły. Wędrowcy rozpoczęli poszukiwania wody. Bez powodzenia. Dzień chylił się już ku zachodowi, więc książę Władysław kazał wyjąć obraz Maryi i odprawić nabożeństwo i prosić o pomoc. Gdy kończyli się modlić, przybiegł pachołek pilnujący koni, z wieścią, iż na polanie pojawiło się źródło. Rano książęcy orszak wyruszył do Częstochowy, nad źródłem pozostała kapliczka. wyciosana z modrzewia, a w niej drewniana figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zaraz też zaczęli ją odwiedzać ludzie szukający lekarstwa na cierpienie duszy i ciała.

KKP

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *