“Historia naturalna” w PAN


„Historia naturalna” Krystyny Szwajkowskiej w Muzeum Ziemi
Częstochowska plastyczka, dr hab. Krystyna Szwajkowska, prof. Akademii im. Jana Długosza została zaproszona do zaprezentowania swoich prac w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. W ramach działu „Natura – Sztuka” artystka przedstawiła swoje grafiki i rysunek z cyklu „Historia naturalna”

Krystyna Szwajkowska od wielu lat tworzy w technice graficznej druku płaskiego – litografii. Wykorzystując tajniki tej metody, którą opanowała do perfekcji, opowiada o praźródłach życia. Inspiracje znajduje w przyrodzie, głównie na ukochanej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. – Tutaj w erze mezozoicznej, w wodach jurajskiego morza rozwijały się różnorodne formy życia, m.in.: amonity, ślimaki, małże, których szkielety utworzyły później wapienne osady. Siły natury przekształciły te skały nadając formom krajobrazu kształty, jakich nie wymyśliłaby najbujniejsza wyobraźnia artysty – mówi pani Krystyna. Nieprzebrane, utrwalone przez wieki wzory skamielin, stały się dla Krystyny Szwajkowskiej niewyczerpalną skarbnicą artystyczną. – Podziałały tak silnie na moją wyobraźnię, że czerpię „z nich” już bardzo długo i ciągle znajduję nowe inspiracje – dodaje.
Na wystawie w Muzeum Ziemi Szwajkowska pokazała przekrój swojej wieloletniej działalności twórczej. Na ekspozycji przeważają obrazy z cyklu „Historia Naturalna”, ale są również i z innych – „Arche” i „Pramaterii”. „Historia naturalna”, to opowieść o pradziejach człowieka, zapisanych w skamielinach. Warto przy tym podkreślić, że dla artystki skamieliną jest również człowiek, stąd pokazuje go najczęściej jako monumentalną bryłę wyrosłą z Natury. – Moje litografie z cyklu „Historia Naturalna” mają wiele znaczeń, wiele sensów, można je interpretować w wielu płaszczyznach, ponieważ były realizowane w pewnym przedziale czasu, przez co stały się zapisem „mojej historii naturalnej” – dodaje autorka.

Wystawa będzie czynna do 26 września 2010 r. w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Al. Na Skarpie 27 od poniedziałku do piątku: 9.00-16.00, w niedzielę: 10.00-16.00 (wstęp wolny)

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *