Nowa karetka dla częstochowskiego pogotowia ratunkowego od rządu


600 tys. zł. Taką kwotę Ministerstwo Zdrowia przyznało na nową karetkę dla Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. W poniedziałek, 25 września br., dyrektor Pogotowia Marian Nowak symboliczny czek na nowy zakup odebrał z rąk Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posła Szymona Giżyńskiego, Senatora Ryszarda Majera, Wicewojewody Śląskiego Roberta Magdziarza i Radnej Częstochowskiej Moniki Pohoreckiej. Nowa karetka ma zastąpić m.in. jeden z ambulansów, który Częstochowskie Pogotowie przekazało dla Ukrainy.

Oficjalnego przekazania symbolicznego czeku o wartości 600 tys. zł na zakup nowego ambulansu z środków Ministerstwa Zdrowia dokonano w Oddziale Zamiejscowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie.

–  Częstochowskie pogotowie ofiarowało dla walczącej z najeźdźcą rosyjskim Ukrainy sprawną karetkę, która natychmiast posłużyła potrzebującej pomocy ludności. To była bezdyskusyjna pomoc humanitarna, niepodlegająca żadnym kalkulacjom, była pomocą serca, ale jednocześnie w tym aspekcie wypełniała jeden z warunków bezpieczeństwa zewnętrznego, ponieważ opowiedzieliśmy się po właściwej stronie i stoimy nadal – mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymon Giżyński w rządzie PiS.

Nowa karetka wzmocni zasób ratunkowych pojazdów, posłuży mieszkańcom Częstochowy i regionu częstochowskiego. –  Zakup pochłonie ponad 640 tys. zł, bo oprócz ambulansu z noszami, kupiliśmy nowoczesny respirator o wartości 50 tys. zł i urządzenie do kompresji klatki piersiowej używane przy reanimacji o wartości około 60 tys. zł. Różnicę dołożyliśmy ze środków pogotowia ratunkowego. To ważny dla nas nabytek, bo będziemy dysponowali i nowoczesnym ambulansem i nowoczesnym sprzętem – powiedział dyr. Marian Nowak. Jak dodaje, co roku Stacja zamierza kupić przynajmniej trzy ambulanse, by równomiernie odnawiać flotę ratunkową. Aktualnie Stacja posiada 17 zespołów ratunkowych. 

fot. Krzysztof Kucharski

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *