KOCHAM CIEBIE MOJA JURO


Piątego września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Janowie, mimo deszczowej pogody, zebrała się spora grupa ludzi. Tu bowiem odbyło się spotkanie z poezją Anny Grzanki, które zorganizował Klub Literacki, działający przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu.
Pani Anna drobnej, delikatnej postury osoba, o wielkiej artystycznej duszy i wrażliwości, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, tajników i rozumienia słowa pisanego uczyła się u profesora Kazimierza Wyki – wybitnego polskiego historyka i krytyka literatury. Urodzona w Beskidzie Sądeckim, u stóp Krynicy, na stałe osiadła na Jurze i teraz ona, w złotopotockiej Szkole Rolniczej, przekazuje młodzieży swoją wiedzę, nie tylko na lekcjach języka polskiego. Anna Grzanka stworzyła i od wielu lat prowadzi Szkolny Klub Teatralny “Bratek”, szczycący się wieloma dyplomami i wyróżnieniami w recytatorskich oraz teatralnych konkursach środowiskowych i ogólnopolskich. I nic dziwnego, gdyż szkolna pracownia humanistyczna bardzo często zamienia się w teatr, co bierze się – …z ukochania słowa najdroższego klejnotu ludzkich dokonań… – jak sama mówi i z tego, że dla niej – …liczy się człowiek, człowiek spotkany na drodze życia, przy czytaniu wierszy, czy rozmowie przy kawie. Liczy się umiejętność rozmawiania ze sobą i z innymi. Przez to, co ktoś powiedział w poezji, w teatrum, w Biblii, która jak pisał Roman Brandstaetter, staje się księgą ponad wszystkimi księgami, w której wszystkie księgi świata są zawarte i którą czytamy odkrywając w niej siebie i Boga – jak napisał do Anny Grzanki z okazji 10-lecia “Bratka” niegdysiejszy jego aktor, dziś ksiądz, Grzegorz Ułamek.
– Stwórca w swej mądrości przydał talentów Pani Ani i będziemy mogli wysłuchać zarówno wierszy – dla mnie liryki czystej wody – fragmentów pamiętników, reportaży, jak i próbki dramatu rozpisanej na role – powiedział we wstępie Ryszard Sidorkiewicz, dyrektor Szkoły Rolniczej i prezes Klubu Literackiego.
I tak też było. W dżdżyste popołudnie zebrani usłyszeli piękne wiersze, wśród których znalazły się bardzo osobiste, adresowane do matki i ojca oraz te, które mówią o ukochaniu Jury i w przebogaty sposób ukazują jej piękno. Niektóre, z talentem czytane przez młodych aktorów “Bratka”, głęboko zapadały w serca słuchających.

JOANNA BAR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *