Pomóc w cierpieniu


Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej powstało w 1993 roku, jako zrzeszenie ludzi pragnących nieść holistyczną i wielodyscyplinarną pomoc oraz opiekę cierpiącym w terminalnym okresie chorób przewlekłych i nieuleczalnych.

W obecnych czasach, kiedy ludzi potrzebujących, cierpiących próbuje się pozostawić poza marginesem życia ma to szczególne znaczenie i stanowi swoiste wyzwanie dla osób decydujących się przynosić pomocną dłoń, a także ulgę w cierpieniu. – Opieka hospicyjna i paliatywna spełnia ogromną rolę w społeczeństwie wobec osób chorych, często samotnych, pozostawionych samym sobie. Wymierną oceną efektów opieki hospicyjnej i paliatywnej jest stale rosnąca liczba ludzi chorych na przewlekłe i nieuleczalne choroby oraz idąca za tym potrzeba ciągłego usprawniania, modyfikowania i nastawienia opieki paliatywnej na coraz większą populację naszego społeczeństwa – mówi Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.
W stowarzyszeniu pracuje zespół wykwalifikowanych pracowników. Posiadają oni niezbędną wiedzę, umiejętności oraz empatyczny stosunek do pacjentów. Są również dyspozycyjni i z oddaniem opiekują się podopiecznymi. Sprawowana przez hospicjum opieka dotyczy wszystkich sfer ludzkiej egzystencji: biologiczno-fizycznej, psychoduchowej i społeczno-socjalnej. Opieka dotyczy nie tylko pacjenta, ale także jego rodziny i innych osób – najbliższych opiekunów sprawujących opiekę nad chorym. Ważnym jej elementem jest obecność przy umieraniu pacjenta, a po jego śmierci opieka nad osieroconymi członkami rodziny. Stowarzyszenie współpracuje również z hospicjami z terenu całej Polski i z zagranicy w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń. Współpraca z prasą, radiem i telewizją propaguje wśród społeczeństwa ideę opieki paliatywnej oraz wartość życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Stowarzyszenie w czasie swojej działalności organizuje: ogólnopolskie konferencje o tematyce opieki hospicyjnej i paliatywnej, prowadzi szkolenia na temat opieki dla wolontariuszy i pielęgniarek, przeprowadza zbiórki kwesty publiczne do puszek, organizuje koncerty charytatywne, bale karnawałowe i aukcje obrazów, uczestniczy w ogólnopolskiej akcji “Pola Nadziei”. Jest uczestnikiem: Ogólnopolskiego Ruchu Hospicyjnego Form Ruchów, Stowarzyszeń i Bractwa Archidiecezji Częstochowskiej, Śląskiego Forum Organizacji Socjalnych “KAFOS”.W 2003 roku stowarzyszenie hospicjum: wykonało ponad 75 tys. wizyt domowych, objęło opieką 1476 pacjentów, średni czas opieki nad pacjentem wyniósł 134 dni średni czas jednej wizyty u pacjenta – 90 minut. – Obecnie pod naszą opieką znajduje się ok. 2 tys. osób – dodaje Anna Kaptacz.
Celem stowarzyszenia jest poprawa jakości życia terminalnie chorych na miarę swoich możliwości, leczenie bólu i innych objawów towarzyszących, niesienie ulgi w cierpieniu natury psycho-duchowej i społeczno-socjalnej oraz edukacja i przygotowanie rodzin do sprawowania opieki i radzenia sobie z żałobą. A także: współdziałanie z właściwymi organami administracyjnymi i instytucjami, udzielanie pomocy ofiarom wypadków drogowych.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele w szczególności poprzez: utworzenie całodobowego, stacjonarnego hospicjum onkologicznego, dążenie do powstawania zespołów paliatywno-hospicyjnych – niepublicznych zakładów opieki paliatywnej. Prowadzi działalność szkoleniową dla: personelu służby zdrowia, wolontariuszy, rodzin osób chorych, prowadzi ośrodki opieki nad osieroconymi oraz nad rodzinami poszkodowanych w wypadkach drogowych, a także rehabilitację ruchową i wsparcie psychoduchowe osób poszkodowanych w wypadkach drogowych oraz inicjuje i pozyskuje środki finansowe.
Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć finansowo Stowarzyszenie mogą przesyłać pieniądze na konto :PeKaO S.A. O/Częstochowa nr 15124012131111000023794368
STOWARZYSZENIE OPIEKI HOSPICYJNEJ ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ
42-200 Częstochowa ul. Krakowska 45; tel./fax. (034) 360-54-91, 360-55-37,
e-mail: hospicjum.czestochowa@wp.pl, e-mail: biuro@hospicjum-czestochowa.pl

MK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *