Nagroda dla Jasnogórskiej Muzyki Dawnej


Płyta z cyklu Jasnogórska Muzyka Dawna „Ciemne Jutrznie” otrzymała nagrodę muzyczną Fryderyka za rok 2007 w kategorii: Album Roku – Muzyka Dawna i Barokowa. Wyróżniono również krążek z kompozycjami Pawła Łukaszewskiego i album „Na siedem”, do którego muzykę napisał Mateusz Pospieszalski.

Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk dla twórców muzyki poważnej i jazzowej zostały wręczone 7 kwietnia w bazylice salezjanów na warszawskiej Pradze. Wydawnictwa z Jasnogórską Muzyką Dawną były już w ciągu ostatnich lat doceniane przez Akademię Fonograficzną zarówno nominacjami do nagrody, jak i samą nagrodą – płyta vol. 13 otrzymała Fryderyka za rok 2006.
– Cieszymy się z zauważenia po raz kolejny skarbu muzycznego powstałego i przechowywanego na Jasnej Górze. Jest to okazja do wielkiej promocji Jasnogórskiej Muzyki Dawnej, która stanowi wielkie bogactwo w skarbcu kultury muzycznej. Zainteresowanie nagrodami pociąga za sobą nowych słuchaczy – mówi o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry i sekretarz Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska.
W archiwum na Jasnej Górze zachowało się ponad 3 tysiące rękopiśmiennych źródeł muzycznych, wśród których są dzieła ponad 120 polskich twórców – w tym 40 kompozytorów jasnogórskich. Aby muzyczne dziedzictwo polskiego narodu było znane w jak najszerszym kręgu społecznym, powołane zostało Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska, które wspiera te wysiłki. Powołano również Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów, który zrzesza grupę muzykologów i muzyków z całej Polski pod przewodnictwem dr hab. Remigiusza Pośpiecha. Głównym celem całego zespołu jest opracowywanie zachowanych w klasztornym archiwum źródeł muzycznych oraz przygotowywanie ich do wykonania, nagrania i publikacji. Koncerty organizowane są przez Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze regularnie od 2003 r. i łączone z nagraniami, które ukazują się w serii Jasnogórska Muzyka Dawna.
– Inaugurując nową serię wydawniczą poświęconą muzyce tworzonej i wykonywanej przez wieki w Klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze pragniemy kontynuować dzieło odkrywania nieznanych kart polskiej kultury muzycznej – podkreśla o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska.

Nagrodzona płyta z cyklu Jasnogórska Muzyka Dawna vol. 14 zawiera Ciemne Jutrznie: Joseph Riepel (1709-1782), o. Michał Zygmuntowski (1732-1802), Mateusz Zwierzchowski (ok. 1713-1768), Franciszek Perneckher (zm. 1769). Utwory wykonał Zespół Kameralny „Concerto Polacco”. Nagranie zostało dokonane w Sali o. Kordeckiego na Jasnej Górze w marcu 2006 r. Opiekę nad realizacją projektu sprawowali: o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska” oraz o. Sebastian Matecki, podprzeor, sekretarz Stowarzyszenia. Płytę wydała firma DUX.
Pozostali laureaci Fryderyków za rok 2007 w kategorii muzyka poważna:
Zdobywcą albumu roku w kategorii: muzyka kameralna został Witold Lutosławski z płytą „Piano duo”. Album roku z muzyką solową to preludia Chopina w wykonaniu Rafała Blechacza. Zwycięzca w kategorii: muzyka symfoniczna i koncertująca to „Polish Spirit” Emila Młynarskiego i Mieczysława Karłowicza. Tytuł albumu roku w kategorii: muzyka współczesna otrzymała płyta „Sacred Music” Pawła Łukaszewskiego. Nagrodę w kategorii: recital wokalny, opera, operetka, balet – zdobyły „Pieśni” Karola Szymanowskiego. Nagrodę za fonograficzny debiut roku zdobyła Anna Mikołajczyk, kompozytorem roku został Paweł Szymański.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *