Drzewa pod liniami energetycznymi – czy należy je sadzić i jak o nie dbać?


Dawne województwo częstochowskie ma sporo zalesionych obszarów. Zarówno rekreacyjne działki, jak przydomowe ogrody domów mieszkalnych obfitują w różnorodną roślinność, która upiększa otoczenie, chroni przed wiatrem i hałasem, zapewnia czyste powietrze, jest siedliskiem dla zwierząt i ptaków. Dobór roślin nie zawsze jednak może być podyktowany wyłącznie naszymi upodobaniami. Jeśli na naszej działce znajduje się infrastruktura energetyczna, do sadzenia trzeba się odpowiednio przygotować. Dlaczego?

 

Ponieważ blisko połowa wszystkich awarii elektroenergetycznych spowodowana jest przez połamane drzewa. Więc jeśli jesteś właścicielem drzew rosnących wysoko w pobliżu linii energetycznych, musisz liczyć się z regularnym przycinaniem gałęzi. Wszystko po to, by nie narażać się na przerwy w dostawie  energii elektrycznej spowodowanej awariami i zapewnić sobie bezpieczeństwo. Mała świąteczna choinka, posadzona w naszym ogrodzie kiedyś dorośnie, a dwudziestoletni świerk, czy sosna sięgający przewodów elektrycznych to już realne zagrożenie. Zatem jak zadbać nie tylko o drzewa, ale i o swoje bezpieczeństwo?

 

Przycinanie drzew pod liniami energetycznymi

 

Drzewa rosnące w pobliżu linii energetycznej należy regularnie przycinać, by połamane gałęzie nie spowodowały awarii. Może się tak zdarzyć pod naporem ciężkiego, mokrego śniegu lub mocnego wiatru. Zerwane przewody to nie tylko brak prądu, ale również zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

 

Każdy przypadek zerwania przewodów należy zgłaszać do właściciela sieci na danym terenie. Numer alarmowy 991

 

Jeśli gałęzie drzew są jeszcze w bezpiecznej odległości od przewodów, podczas przycinki pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

 

  • podczas pojedynczej akcji cięcia nie usuwajmy więcej niż 15-20% masy liściowej;
  • usuwajmy całe gałęzie, a jako pierwsze wybierajmy najgrubsze spośród tych, które należy usunąć na przestrzeni najbliższych lat;
  • nie wycinajmy jednocześnie gałęzi wyrastających z pnia na tej samej wysokości ani bezpośrednio nad i pod gałęziami już wyciętymi.

 

Sadzenie drzew pod liniami energetycznymi – czy i co sadzić?

 

Bardzo ważny dla bezpieczeństwa ludzi i dostaw energii jest wybór odpowiednich gatunków drzew, które chcemy zasadzić w pobliżu słupów i linii energetycznych znajdujących się na naszej posesji. Powinien to być gatunek, który nie rośnie wysoko, jego gałęzie są delikatne i giętkie, a korona da się kształtować poprzez przycinanie. Przycinanie gałęzi drzew i krzewów rosnących w pobliżu słupów i pod liniami energetycznymi, to obowiązek właściciela posesji.

 

Kilka przykładowych, polecanych gatunków bezpiecznych dla linii energetycznych to: jabłoń domowa, śliwa wiśniowa, bez czarny, różanecznik, tuje np. żywotnik zachodni.

 

Pozostałe gatunki drzew polecane do sadzenia w pobliżu słupów i przewodów energetycznych znajdziesz w poradniku „Co sadzić, by nie przesadzić?”, który można pobrać ze strony: tauron-dystrybucja.pl/wlacz-dla-przyrody

 

Publikacja została opracowana wspólnie przez energetyków i dendrologów, zawiera liczne porady oraz ciekawostki dendrologiczne.

 

Odległości drzew od linii energetycznych

 

Sadząc drzewa musimy pamiętać też o zachowaniu bezpiecznej odległości od linii i słupów energetycznych, która wynosi:

 

  • minimum 2 metry w przypadku sadzenia drzew w pobliżu sieci niskiego napięcia
  • minimum 5 metrów w przypadku sadzenia drzew w pobliżu sieci średniego napięcia.

 

Takie odległości oraz dobór odpowiednich gatunków roślin spowoduje, że będziemy mogli cieszyć się roślinnością w ogrodzie, bez obaw o bezpieczeństwo swoje i zabudowań, oraz korzystać z energii elektrycznej bez zakłóceń i przerw awaryjnych.

 

 

 

 

Ewa Groń, rzecznik TAURON Dystrybucji

 

Podziel się:

13 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *