Przegląd żużlowych torów: Smektała i Woryna dominatorami Turnieju o Koronę Chrobrego. Świetny Madsen w Toruniu, waleczny Miśkowiak. Juniorzy Włókniarza w kadrze narodowej


Na przełomie marca i kwietnia 2022 r. nad Częstochową rozpętała się wpierw deszczowa, a później śnieżna aura pogodowa. W związku z tym trudno było przeprowadzić na obiekcie przy ul. Olsztyńskiej jakiekolwiek żużlowe jazdy sparingowe bądź też treningowe. Nieco lepsze warunki atmosferyczne panowały za to w innych województwach Polski, np. w wielkopolskim czy kujawsko-pomorskim. Z możliwości startów w tych częściach naszego kraju postanowiło skorzystać kilku zawodników zielona-energia.com Włókniarza Częstochowa.

W Gnieźnie najlepsze „Lwy”

W piątek (1 kwietnia) w Gnieźnie miał miejsce XIII turniej indywidualny o Koronę Bolesława Chrobrego. Brało w nim udział dwóch żużlowców „Biało-zielonego” zespołu Bartosz Smektała i Kacper Woryna. Zaprezentowali się wręcz znakomicie, gdyż zdominowali zawody. Początkowo zadanie zajęcia wysokich miejsc mogłoby się wydawać utrudnione dla dwójki „Lwów”, tym bardziej że za rywali mieli m.in. uczestników tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix Patryka Dudka oraz Pawła Przedpełskiego. Zwłaszcza drugi z wymienionych chciał z pewnością spisać się jak najlepiej. Popularny „Pawełek” bowiem bronił gnieźnieńskiego trofeum, wywalczone w ubiegłym roku. Tymczasem zawodnikowi For Nature Solutions Apatora Toruń nie udało się nawet awansować do biegu półfinałowego. Ten, wstępny, cel z kolei zrealizowali z kolei Smektała i Woryna. Jako pierwszego w fazie ½ finału turnieju z jeźdźców Włókniarza ujrzeliśmy „Smyka”. Wychowanek Unii Leszno w imponującym stylu wygrał wyścig dwudziesty pierwszy, czym zapewnił sobie start w gonitwie finałowej. W pokonanym polu pozostawił m.in. jednego z faworytów zawodów, a więc Dudka, który metę minął na czwartym miejscu. Chwilę później do Bartosza Smektały dołączył Kacper Woryna. Indywidualny wicemistrz Europy juniorów z 2014 roku wprawdzie kolejny bieg turnieju ukończył na drugiej pozycji, ale również dawało mu to przepustkę do Wielkiego Finału. W ostatnim biegu dnia częstochowianie nie mieli sobie równych. W decydującym starciu najlepszy był Smektała, a tuż za nim na mecie zameldował się Woryna. Na trzeciej lokacie uplasował się Matias Nielsen, który ostatecznie uzupełnił podium turnieju o Koronę pierwszego w historii Króla Polski.


Wyniki:
1. Bartosz Smektała (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa) 16 (3,1,3,0,3,3,3) – 1. miejsce w finale

2. Kacper Woryna (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa) 13 (1,2,2,3,1,2,2) – 2. miejsce w finale
3. Matias Nielsen (Arged Malesa Ostrów) 11 (2,1,1,2,2,2,1) – 3. miejsce w finale
4. Oskar Fajfer (Aforti Start Gniezno) 16 (2,2,3,3,3,3,0) – 4. miejsce w finale
5. Michael Jepsen Jensen (Aforti Start Gniezno) 13 (3,3,2,1,3,1) – 3. miejsce w półfinale
6. Zbigniew Suchecki (Aforti Start Gniezno) 9 (2,0,1,3,2,1) – 3. miejsce w półfinale
7. Patryk Dudek (For Nature Solutions Apatora Toruń) 14 (3,2,3,3,3,0) – 4. miejsce w półfinale
8. Przemysław Pawlicki (ZOOleszcz GKM Grudziądz) (1,3,1,2,d,d) – defekt w półfinale
9. Frederik Jakobsen (ZOOleszcz GKM Grudziądz) (0,3,0,1,2)
10. Ernest Koza (Aforti Start Gniezno) (3,1,2,u,0)
11. Oliver Berntzon (Arged Malesa Ostrów) (1,d,3,d,2)
12. Szymon Szlauderbach (Aforti Start Gniezno) (1,3,1,0,1)
13. Paweł Przedpełski (For Nature Solutions Apatora Toruń) (2,2,0,1,1)
14. Philip Hellstroem-Baengs (Aforti Start Gniezno) (0,1,0,2,1)
15. Marcel Studziński (Aforti Start Gniezno) (0,0,2,1,0)
16. Kevin Fajfer (Aforti Start Gniezno) (0,0,0,2,0)
17. Mikołaj Czapla (Aforti Start Gniezno) NS

Madsen na „pudle” w IMMPGEE. Ambitny Miśkowiak

Następnego dnia (2 kwietnia) z kolei w Toruniu byliśmy świadkami zawodów z najwyższej półki. Mowa o Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach PGE Ekstraligi im. Zenona Plecha. Na toruńskiej Moto Arenie obserwowaliśmy kolejną dwójkę częstochowskich „Lwów” Leona Madsena i Jakuba Miśkowiaka. Zdecydowanie lepiej spisał się Duńczyk, choć początek zawodów dla niego nie był zbytnio udany. Swoje dwa pierwsze wyścigi kończył z zerowym dorobkiem punktowym. Jak wyjaśniał kapitan Włókniarza w wywiadzie dla kanału nsport+, transmitującego turniej, w tych gonitwach testował zupełnie nowe silniki. Później powrócił do ustawień w motocyklach z końcówki z zeszłego sezonu, co przyniosło należyte efekty. Wygrał dwa biegi i w jednym zajął drugą pozycję, co rzutem na taśmę pozwoliło mu awansować do półfinału. Potem z impetem wjechał do biegu finałowego, gdzie miał chrapkę nawet na drugie miejsce. Nieustannie ścigał Tai’a Woffindena. Brytyjczyk nie dał sobie jednak odebrać drugiej lokaty w tej gonitwie jak również w całych zawodach. Żużlowcowi z kraju Hamleta z kolei przypadł najniższy, trzeci stopień podium. IMMPGEE padły łupem Bartosza Zmarzlika, który w Wielkim Finale prowadził od startu od mety. Drugi z zawodników drużyny częstochowskiej, Jakub Miśkowiak, mimo iż z 5 „oczkami” znalazł się w końcowej klasyfikacji na trzynastym miejscu, pozostawił po sobie dobre wrażenie na toruńskiej nawierzchni. Podobnie jak Madsen, „Misiek” turnieju nie zaczął najlepiej, lecz później potrafił ogrywać bardziej doświadczonych od siebie przeciwników. W biegu piętnastym popisał się bardzo skuteczną jazdą na dystansie. Po słabszym starcie przedarł się z czwartej na drugą pozycję, wyprzedzając kolejno Dominika Kuberę, a także Roberta Lamberta. Aktualnemu Indywidualnemu Mistrzowi Świata Juniorów brakło za to sił na Jasona Doyle’a. Miśkowiak „dwójkę” wywalczył ponownie w wyścigu dwudziestym. W tym starciu musiał jednak cały czas bronić się przed atakami swojego największego konkurenta w PGE Ekstralidze w kategorii juniorów, Wiktora Lamparta. Jakub za swoimi plecami wiózł także Pawła Przedpełskiego, który bieg ukończył na czwartym miejscu. Gonitwę wygrał natomiast Janusz Kołodziej.

Wyniki:
1.Bartosz Zmarzlik (Moje Bermudy Stal Gorzów) 13 (3,2,3,3,2) + I miejsce w finale
2. Tai Woffinden (Betard Sparta Wrocław) 9 (0,2,1,3,3) + I miejsce w półfinale + II miejsce w finale
3. Leon Madsen (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa) 8 (0,0,3,2,3) + I miejsce w półfinale + III miejsce w finale
4.Nicki Pedersen (ZOOleszcz GKM Grudziądz) 12 (2,3,3,1,3) + IV miejsce w finale
5. Jack Holder 10 (For Nature Solutions Apator Toruń) (1,3,2,2,2) + II miejsce w półfinale
6. Mikkel Michelsen (Motor Lublin) 8 (3,1,1,3,0) + II miejsce w półfinale
7. Martin Vaculik (Moje Bermudy Stal Gorzów) 7  (3,3,0,1,0) + III miejsce w półfinale
8. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) 7 (2,2,1,2,0) + III miejsce w półfinale
9. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno) 9 (3,1,1,1,3) + IV miejsce w półfinale
10. Patryk Dudek (For Nature Solutions Apator Toruń) 8 (2,1,3,0,2) + defekt w półfinale
11. Jason Doyle (Fogo Unia Leszno) 6 (0,0,2,3,1)
12. Dominik Kubera (Motor Lublin) 6 (2,1,2,0,1)
13. Jakub Miśkowiak (zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa) 5 (1,0,0,2,2)
14. Robert Lambert (For Nature Solutions Apator Toruń) 5 (1,0,2,1,1)
15. Paweł Przedpełski (For Nature Solutions Apator Toruń) 4 (1,3,0,0,0)
16. Wiktor Lampart (Motor Lublin) 3 (0,2,0,0,1)

Zgrupowanie reprezentacji

Tymczasem w poniedziałek (4 kwietnia) w Bydgoszczy zgrupowanie rozpoczęła żużlowa reprezentacja Polski. Do szerokiej kadry powołani zostali dwaj młodzieżowcy zielona-energia.com Włókniarza Częstochowa Jakub Miśkowiak oraz Mateusz Świdnicki. Zgrupowanie ma trwać łącznie cztery dni. Będzie to czas na szlifowanie formy przed nadchodzącymi rozgrywkami, jak również ogólnej integracji zawodników. Jednym z elementów przygotowawczych jest zaplanowany na 5 kwietnia (wtorek) turniej parowy, w którym wystartują wszyscy obecni członkowie „Biało-czerwonej” drużyny. Jakub Miśkowiak pojedzie w duecie z Wiktorem Lampartem. Z kolei Mateuszowi Świdnickiemu partnerować będzie Paweł Przedpełski. Impreza odbędzie się z udziałem publiczności. Początek zmagań wyznaczony został na godzinę 16.00.

NG

Foto. Grzegorz Przygodziński

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *