Monitor dla gracza – sprawdzamy Samsung Odyssey Neo G9


Każdy gracz marzy o potężnym komputerze gamingowym, który pozwoli na płynną rozgrywkę w wysokiej rozdzielczości. Ale duże znaczenie ma też ekran – to właśnie na nim możemy dostrzec wszystkie szczegóły i delektować się czystą rozrywką. Samsung Odyssey Neo G9, jeden z flagowych produktów koreańskiego giganta, do dzisiaj uważany jest za jeden z najlepszych monitorów dla graczy od Samsunga. Czy słusznie?

 

Monitory dla graczy – czym się wyróżniają?

Jeśli korzystamy z komputera głównie do pracy biurowej czy oglądania filmów, to w większości przypadków wystarczy nam zwykły monitor, kosztujący nie więcej niż tysiąc złotych. Jest jednak kilka wyjątków od tej zasady, a jednym z nich jest gaming. By docenić najwyższe ustawienia graficzne, trzeba mieć możliwość dostrzeżenia wszystkich detali – a to jest możliwe tylko na dobrych monitorach gamingowych. Czym różnią się one od zwykłych, tanich ekranów?

Najważniejszą cechą, jaka wyróżnia monitory gamingowe od biurowych, jest dużo szybsza częstotliwość odświeżania ekranu. Standardowo jest to 60 Hz na sekundę. Taka szybkość wystarcza w przypadku większości standardowych zastosowań, ale w grach może być to zdecydowanie za mało. Dobre zestawy gamingowe pozwalają na osiągnięcie dużo lepszych wyników nawet przy najwyższych ustawieniach graficznych, co przekłada się na znacznie wyższą płynność rozgrywki.

To nie koniec różnic, bo monitory gamingowe są też wyposażone w różne, dodatkowe funkcje. Są to specjalne technologie, które automatycznie dobierają paletę kolorów i pozwalają zniwelować znaczenie nagłych skoków w liczbie klatek na sekundę, co ma miejsce w trakcie rozgrywki w najnowsze gry. Ponadto monitory gamingowe często mają więcej wejść, wyróżniają się też dużymi rozmiarami, wyglądem oraz dodatkowymi akcesoriami.

 

Samsung Odyssey Neo G9 – monitor z najwyższej półki

W sprzedaży znajdziemy wiele monitorów z wyższej półki, których ceny oscylują wokół kilku tysięcy złotych. Jednym z nich jest Samsung Odyssey Neo G9: https://www.komputronik.pl/product/722114/samsung-odyssey-neo-g9-s49ag950nux.html. To jeden z flagowych produktów koreańskiego producenta – czy jest on warty uwagi oraz wysokiej ceny?

Samsung Odyssey Neo G9 wyróżnia się matrycą typu VA, wyposażoną w technologię Quantum Dot oraz HDR10+, zapewniające najwyższą możliwą jakość obrazu. Ale to nie wszystko, bo monitor ma też bardzo wysoką częstotliwość odświeżania, wynoszącą 240 Hz/s. Maksymalna obsługiwana rozdzielczość to aż 5120×1440, zaś czas reakcji piksela wynosi niecałą milisekundę.

Podstawowe parametry monitora robią wrażenie, ale warto też zwrócić uwagę na krzywiznę. Jej zakręt jest stosunkowo łagdony (1000R wobec 1800R), co przekłada się na dużo wyższy komfort korzystania, szczególnie przy podziale ekranu na trzy części. Oczywiście Samsung Odyssey Neo G9 został wyposażony we wszystkie najważniejsze dodatki, w tym w technologię FreeSync Pro oraz NVIDIA G-Sync. Wygląd monitora to już kwestia indywidualnego gustu. Samsung postawił na prostą, nowoczesną estetykę, bez zbędnych dodatków, która przypadnie do gustu większości użytkowników.

 

Czy warto kupić monitor gamingowy?

Monitor gamingowy to ciekawa inwestycja w przypadku niektórych komputerów do gier. Wyjątkiem mogą być najtańsze zestawy, gdzie budżet ma największe znaczenie, bo jest to jednak często zaporowy wydatek. Wówczas faktycznie można postawić na tańszy ekran biurowy. Jednak w większości sytuacji można rozważyć postawienie sprawdzony monitor gamingowy, co przełoży się na jeszcze wyższy komfort rozgrywki.

Oczywiście Samsung Odyssey Neo G9 oraz inne, konkurencyjne monitory gamingowe z tej samej półki cenowej to ogromny wydatek. Sięgają po nie gracze, który posiadają potężny komputer do gier. W przypadku słabszych zestawów warto postawić na dużo tańszy ekran – za zaoszczędzone pieniądze możemy zakupić lepszą kartę graficzną czy procesor. Natomiast jeśli możemy sobie pozwolić na monitor gamingowy z wysokiej półki cenowej, to Samsung Odyssey Neo G9 może okazać właściwym wyborem. Trzeba przyznać, że koreańska firma dała z siebie wszystko, a gracze wreszcie mogą cieszyć się idealnie ostrym obrazem!

 

Materiał Partnera

Podziel się:

4 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *