KALENDARIUM PAŹDZIERNIKA


1 października 1914 r. – w Częstochowie w siedzibie Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” przebywali pisarze Wacław Sieroszewski i Juliusz Kaden-Bandrowski. Ich wystąpienie było związane z apelem o wstępowanie do Legionów Polskich.

3 października 1939 r. − zmarł w szpitalu w Mościskach w wieku 49 lat ppłk Marian Skrzynecki, żołnierz Legionów Polskich, żołnierz Wojska Polskiego. Uczeń gimnazjum Waleriana Kuropatwińskiego, członek PPS, walczył z bolszewikami, w latach 1923-1926 służył w Kancelarii Prezydenta RP, dowódca szwadronu w Korpusie Ochrony Pogranicza,w latach 1937-1939 dowódca 7 Pułku Ułanów. Ojciec wybitnego artysty Piotra Skrzyneckiego reżysera i scenarzysty, kierownika artystycznego znakomitego kabaretu „Piwnica pod Baranami”.
4 października 1942 r. – uwolniono z więzienia na Zawodziu ppłk Stanisława Mireckiego ps. „Butrym”, kierownika częstochowskiego Inspektoratu AK. W ucieczce pomogli strażnicy więzienni, przebranego w ubrania kryminalisty wyprowadzili go poza mury więzienia.
7 października 1944 r. – po powstaniu warszawskim, w Częstochowie odtworzono sztab Komendy Głównej AK.
11 października 1967 r. – zmarła Halina Poświatowska, poetka. Urodzona w Częstochowie, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Częstochowie. W 2007 roku w jej rodzinnym domu w Częstochowie przy ul. Jasnogórskiej 23 otwarto Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej. Głównymi motywami jej poezji są przeplatające się wzajemnie miłość i śmierć. W III Alei, w pobliżu Muzeum Pielgrzymowania i ulicy Jana Henryka Dąbrowskiego znajduje się Ławeczka Haliny Poświatowskiej.
16 października 1928 r. – na Kucelinie oddano do użytku niewielkie lotnisko z hangarem i stacją paliw. Inicjatorem jego powstania był kielecki okręg wojewódzki Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Zlikwidowane zostało w 1953 roku, jego teren włączono w skład rozbudowywanej huty w Częstochowie.
16 października 1974 r. – oddano do użytku pawilony Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego – „Cepelia”. Jest to Centrum Handlowo- Wystawiennicze w Częstochowie.
25 października 1924 r. − miasto oddało hołd szczątkom pisarza Henryka Sienkiewicza. Środkiem Alei NMP przewieziono na jasnogórski plac, osłoniętą sztandarami trumnę. Kondukt tworzyli: żołnierze, uczniowie, straż ogniowa, przedstawiciele władz i organizacji społecznych. Karawan otaczały warty: oficerów Wojska Polskiego, studentów i strażaków. Po obu stronach Alei stali mieszkańcy miasta i wojskowi. Pisarza pożegnał generał zakonu O. O. Paulinów o. Piotr Markiewicz.
30 października 1388 r. − w dokumencie wystawionym przez Jerzego Swosza ze Zwozu starostę olsztyńskiego po raz pierwszy określono klasztor pauliński Clari Monti- Jasna Góra. Sama nazwa jest nawiązaniem do węgierskiego klasztoru św. Wawrzyńca na Jasnej Górze w Budzie, skąd pochodzili pierwsi zakonnicy.
ROBERT SIKORSKI

ROBERT SIKORSKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *