MARTÍN GARCÍA GARCÍA NA INAUGURACJĘ 78. SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2022/2023


Piątek 16.09.2022, godz. 19.00 Sala koncertowa

 

MARTÍN GARCÍA GARCÍA NA INAUGURACJĘ 78. SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2022/2023
Wystąpią:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej

Martín García García

Adam Klocek – dyrygent

W programie:

Fryderyk Chopin – II koncert fortepianowy f-moll op. 21

Antonín Dvořák – VII Symfonia d-moll op. 70, B. 141

 

Martín García García Laureat III nagrody oraz Nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie koncertu na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina 2021.

To właśnie wykonaniem Koncertu f-moll Fryderyka Chopina, który zaprezentuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka, skradł serca słuchaczy i jurorów w finale Konkursu Chopinowskiego. Ten charyzmatyczny pianista hiszpański urodził się w 1996 roku. Rozpoczął naukę gry na fortepianie już w wieku 5 lat, początkowo u Natalii Mazoun i Ilyi Goldfarba. Uczęszczał do Escuela de Música Viva „Tchaikovsky’” w Gijón. W latach 2013–2019 studiował w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie, kontynuując naukę gry u Galiny Eguiazarovej. Uczy się także w Mannes School of Music w Nowym Jorku w klasie Jerome’a Rose’a. Pianista zdobył nagrody na wielu konkursach pianistycznych w rodzinnej Hiszpanii, m.in. w Barcelonie, San Sebastian i Madrycie, oraz poza granicami (m.in. w Cleveland International Piano Competition w 2021). Ma na swoim koncie liczne recitale i koncerty z orkiestrami w Hiszpanii, USA i Polsce, odbył m.in. tournée z Freixenet Symphonic Orchestra pod batutą Josepa Ponsa. Brał udział w wielu festiwalach i kursach mistrzowskich.

VII Symfonia d-moll op. 70, B. 141 Antonína Dvořáka napisana została na prośbę Londyńskiego Towarzystwa Filharmonicznego, które nadało kompozytorowi tytuł członka honorowego. Dvořák czuł się więc szczególnie zobligowany do napisania doskonałej kompozycji. Po raz pierwszy wykonano ją 22 kwietnia 1885 w St James’s Hall w Londynie. Pierwotnie została wydana jako II Symfonia. Jest wysoko ceniona przez krytyków i muzykologów, którzy twierdzą, że „obok czterech symfonii Brahmsa i IX Schuberta jest jednym z największych i najczystszych przykładów w tej formie sztuki od czasów Beethovena” oraz że „jego (Dvořáka) twórcza wypowiedź wznosi się na wyżyny, jakich w takiej sile i wielkości symfonicznej koncepcji i formy nigdy przedtem nie osiągnął, a poszczególne tematy posiadają prawdziwie symfoniczny nerw, który zasila je pełnią wyrazu i żywotną siłą oraz czyni podatnym do przetwarzania materiałem”.

Bilety: 60 zł (normalny), 50 zł (ulgowy), 40 zł (UTW) do nabycia w kasie Filharmonii oraz na stronie www

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *