Kolarstwo – pasja i rehabilitacja


Piotr Bloma ma 44 lata, mieszka w Częstochowie i jest wielokrotnym mistrzem Polski w kolarstwie szosowym dla osób niepełnosprawnych (rower tradycyjny). Choć reprezentuje klub spoza Częstochowy zawsze podkreśla, że jest częstochowianinem i tu jego miejsce, bo tu ma rodzinę i tu zostawia swoje serce.

Kolarstwo dla Piotra Bloma to nie tylko jego pasja, ale również rehabilitacja dla jego uszkodzonego biodra i kręgosłupa oraz krótszej o sześć centymetrów nogi. Jak podkreśla, to dzięki rowerowi nie tylko uniknął operacji, ale również uzyskał wiele sukcesów sportowych.
Swoją przygodę z kolarstwem pan Piotr zaczął po wizycie lekarskiej, podczas której specjalista stwierdził, że jeśli nie zacznie ćwiczyć – a najlepiej jeździć na rowerze – to w przyszłości może być skazanym na wózek inwalidzki. I zaczęła się walka – najpierw o zdrowie, a potem o wysokie lokaty w wyścigach. Pięć lat temu pan Piotr znalazł klub sportowy KSI Start Szczecin, gdzie ma możliwość trenować wyczynowo.
Już w pierwszym roku startu, w 2017 roku, na Mistrzostwach Polski Niepełnosprawnych zdobył dwie koszulki Mistrza Polski w kategorii C5,  ze startu wspólnego i jazdy indywidualnej na czas. Od tej pory udaje mu się  bronić tego tytułu każdego roku. Startował w Pucharach Świata we Włoszech, Holandii i Belgii zajmując tam miejsca w drugiej dziesiątce na świecie. W 2020 roku wygrał Puchar Europy na Słowacji. Od dwóch lat jest członkiem Kadry Narodowej. W 2017 roku został wybrany  przez Dziennik Zachodni sportowcem roku w Częstochowie, a 2020 roku sportowcem dekady w Częstochowie.
W przyszłym roku ma w planach starty na Pucharach Świata i Europy i jeśli osiągnie dobre wyniki to jest szansa, że będzie mógł wziąć udział na Mistrzostwach Europy czy Świata. Jak przyznaje, jego celem i motywacją jest udział i start na Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu. Na to jednak potrzeba sporych nakładów finansowych. Niestety, sportowiec nie uzyskuje wsparcia od władz miasta. Był w tej sprawie dwukrotnie w Urzędzie Miasta w Wydziale Kultury Promocji Sportu, ale odmówiono mu jakiejkolwiek pomocy. Pan Piotr liczy jednak, że znajdą się dobrzy ludzie, którzy wesprą go w realizacji marzenia i dalszym sportowym rozwoju
Piotr Bloma  ma swoją stronę na Facebooku, więcej o jego działalności sportowej jest od linkiem:  https://www.facebook.com/PIOTR-BLOMA-para-cycling-2335570333393182
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *