W listopadzie Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na inaugurację czterech nowych wystaw.


I stało się światło. Niezwykła historia zwykłej fali elektromagnetycznej to autorska wystawa przygotowana przez Galerię we współpracy z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Instytutem Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Wystawa obejmuje kwestie rzadko podejmowane w praktyce wystawienniczo, ponieważ równorzędnie prezentowane na niej są zjawiska i wiedza z zakresu fizyki, jak i prace artystyczne. Nie występują one jednak jako odrębne dziedziny, lecz we wzajemnej relacji, jako pola do rozwoju wyobraźni i kreatywności. Autorami projektu naukowego wystawy są Ewa Kądzielawa-Major oraz Jan Major – doktoranci z Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a kuratorką części artystycznej – Barbara Major z MGS. W części naukowej, która pozwala poznać w aktywny sposób podstawowe zagadnienia związane ze światłem, ujęte w kilka działów, jak np. falowa natura światła, interferencja, dyfrakcja; różnice w postrzeganiu fali o różnych długościach; polaryzacja; złudzenia optyczne. Do tej części Miejska Galeria Sztuki oferuje zajęcia warsztatowo – dydaktyczne dla zorganizowanych grup szkolnych. Zajęcia, wraz z oprowadzeniem po wystawie, to cykl zadań, ćwiczeń i obserwacji zjawisk świetlnych. Zrozumienie – przez eksperyment, zabawę, zaskoczenie – wybranych zagadnień z zakresu fizyki poszerzy również percepcję dzieł sztuki (m.in problemy związane ze złudzeniami optycznymi, zasady perspektywy, przestrzenie barwy itd.)

W części artystycznej wystawy prezentowane są dzieła „zbudowane” ze światła lub wykorzystujące jego pewną właściwość. Obejrzymy zatem projekcje multimedialne prof. Antoniego Porczaka i prof. Jerzego Oleka, instalację-kolaż przestrzenny Kuby Garści, wielkoformatową lampę Jakuba Jagiełły …weight of light…weight of cloud.., rzeźbę Kot? Mariusza Sołtysika, projekty Pauliny Ortenburger, Justyny Rybak, fotografie Wojciecha Prażmowskiego i jego studentów i inne. Udział w wystawie zapowiedział Dominik Lejman ze swoim najnowszym freskiem video Lightweight.

I stało się światło.

Niezwykła historia zwykłej fali elektromagnetycznej

Otwarcie wystawy: 14 listopada 2014 r., godz. 18.00

Sala Gobelinowa

Wystawa trwa do 15 lutego 2015 r.

Artysta, pedagog (profesor tytularny, kierownik Pracowni Projektowania Konceptualnego na WFP ASP w Krakowie, promotor prac doktorskich i licencjackich, inicjator i współorganizator Biennale Sztuki Projektowania w Krakowie), dizajner (sprzęt elektroniczny, oświetlenie, wnętrza). Rzeźbiarz (interaktywne obiekty kinetyczne, wystawy w Polsce, Niemczech, USA) prezentuje w Częstochowie swoja wystawę Kineticos. Obiekty kinetyczne (może – rzeźby mechaniczne?) prof. Piotra Bożyka nie mają określonej funkcji użytkowej, oprócz zaciekawienia i zachęcenia widza do dotknięcia, poruszenia, zastanowienia nad konstrukcją i znaczeniem. Są dla artysty możliwością obmyślania form, tworzeniem wizji ruchu, jego kinematycznej postaci. Każda z rzeźb – obiektów zawiera dla odbiorcy przesłanie, zaklętą metaforę, a widz, przez sam kontakt z dziełem, staje się jego współtwórcą.

Kineticos

obiekty kinetyczne

15 listopada 2014 r.– 4 stycznia 2015 r.
Sala Poplenerowa

Wernisaż 14 listopada 2104 r., godz. 18.00

Intrygującym zaproszeniem jest projekt przygotowany przez bydgoską artystkę Justynę Jułgę. Malarski projekt Reinforest (deszczowy las) nawiązuje bowiem do idei „istnienia wewnątrz obrazu”. To nieco tajemnicza instalacja malarska, zbudowana
z łączących się ze sobą wielkoformatowych płócien. By zobaczyć obrazy, trzeba wejść do środka instalacji. Pojawiają się na nich drzewa, wodospady, paprocie, bujna roślinność i kwiaty – to autorska wizja Arkadii. Autorka jest absolwentką Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych. Dyplom z zakresu malarstwa uzyskała w 1994 r. w pracowni prof. Zygmunta Kolarczyka. Zajmuje się malarstwem, fotografią, instalacją oraz edukacją artystyczną. Ma za sobą 30 wystaw indywidualnych. Wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych, konkursach plastycznych i plenerach, również w prezentacjach sztuki polskiej za granicą. Wystawę udostępniła Miejska Galeria Sztuki BWA w Bydgoszczy.

Rainforest

malarstwo

8 listopada 2014 r.– 4 stycznia 2015 r.
Sala Śląska

Otwarcie wystawy 7 listopada 2014 r., godz. 18.00

W Galerii Promocji Młodych Antresola wystawa Dehumanizacja. Jej autorką jest Żaneta Wojtala, absolwentka kierunku Grafika Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie – dyplom magisterski z wyróżnieniem w Pracowni Grafiki Użytkowej u prof. Agnieszki Półroli. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie sztuk plastycznych (2012 i 2014). Od 2013 roku asystentka w Katedrze Grafiki na Wydziale Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Zajmuje się grafiką użytkową, grafiką cyfrową oraz multimediami.

Cykl Dehumanizacja to fragmenty znalezionych obrazów, cząstki wspomnień z inspirujących miejsc. Choć każda z grafik zbudowana jest z konkretnego istniejącego obiektu lub jego wycinka, finalnie nie stanowią one odbicia tych rzeczy. Realny obraz jest jedynie inspiracją do poszukiwania odpowiedniej formy. Przedmioty umieszczone na czarnym tle są wyabstrahowanymi z otoczenia bogatymi strukturalnie fragmentami rzeczywistości.

Dehumanizacja

grafika

8 listopada 2014 r.– 4 stycznia 2015 r.
Galeria Promocji Młodych Antresola

Wernisaż 7 listopada 2014 r., godz. 18.00

JM

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *