ATRAKCJE PORAJA


Najpiękniej na Jurze

Poraj to imię męskie używane niegdyś w Czechach. Obecnie jest to nazwa herbu, jednego z najstarszych w Polsce. Herb ten, to biała pięciolistna róża na czerwonej tarczy. Kto, kiedy i gdzie go ustanowił nie wiadomo. Do Polski herb przybył z Czech, wraz z bratem św. Wojciecha – Porajem, który na polecenie swojego ojca, hrabiego Sławnika z Lubicza, towarzyszył w orszaku Dobrawie (Dąbrówce), udającej się w roku 965 do Polski w celu zaślubienia księcia Mieszka I. Początek powstania Poraja sięga zamierzchłej przeszłości. Na podstawie wykopalisk wiemy, że nad brzegami Warty od niepamiętnych czasów znajdowały się siedziby ludzkie.
Największą atrakcją Poraja jest sztuczny zbiornik na Warcie oraz usytuowane wokół niego ośrodki rekreacyjne. Lewy brzeg zalewu o łagodnym spadku w kierunku wody i z fragmentami piaszczystego podłoża, ze względu na zachowaną tu naturalność, tworzy znakomity teren rekreacyjny. Warto odwiedzić tę okolicę w weekend i skorzystać z wielu atrakcji. Porajski zalew otaczają lasy wzbogacając walory mikroklimatu: obniżają wahania temperatur, podwyższają wilgotność. Las jako filtr zatrzymujący zanieczyszczenia i tłumiący hałas jest naturalnym regulatorem lokalnego klimatu. Jego wartość podnoszą także olejki balsamiczne, którymi nasycone jest powietrze w borach sosnowych. Dodajmy do tego dogodne usytuowanie w pobliżu Częstochowy.
Weekendowi wczasowicze mogą tu skorzystać z oferty kilku ośrodków wypoczynkowych. Jednym z nich jest Hutnicza Radość. Poza miejscami noclegowymi ośrodek dysponuje restauracją i kawiarnią na 200 osób. Na miejscu zadbano o czynny wypoczynek gości. Fachowo wytyczona i opisana ścieżka biegowa pozwala stracić zbędne kilogramy i poprawić kondycję.
Odpocząć i utrzymać formę można także korzystając z leczniczych walorów sauny, czy też pływając w odkrytym basenie kąpielowym, z bardzo czystą wodą. Można także korzystać z boiska do piłki siatkowej, badmintona, kortów tenisowych, a także zbudowanej na powietrzu kręgielni. Jest wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz wypożyczalnia rowerów dla dorosłych i dzieci. Z myślą o najmłodszych gościach przygotowano place zabaw. Ośrodek oferuje przez cały rok bazę noclegową i gastronomiczną.
Drugi obiekt to Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji usytuowany również w Jastrzębiu, tuż nad zalewem. Oferuje zakwaterowanie, czynny wypoczynek i korzystanie z dobrodziejstw wody. Organizowane są tu obozy żeglarskie z możliwością zdobycia stopnia żeglarza jachtowego i sternika. Atrakcją jest rejs statkiem wycieczkowym “Danek”. Cieszy się on dużym powodzeniem, o czym świadczy wysoka frekwencja. Wypożyczalnia sprzętu wodnego zapewnia czynny wypoczynek na łodziach żaglowych, jachtach kabinowych, rowerach wodnych, nartach, kajakach i deskach surfingowych. Ośrodek zapewnia szeroką gamę usług rekreacyjnych: boiska, korty tenisowe, place zabaw dla dzieci – w tym “wioska indiańska”. Dużą popularnością cieszy się odkryty basen kąpielowy. Jest pole campingowe, na które można przyjechać własną przyczepą. Poraj ma również ciekawą ofertę dla weekendowych żeglarzy. Na zachodnim półwyspie Zalewu Porajskiego usytuowany jest Międzyklubowy Ośrodek Żeglarski Yacht Club “Zefir”, dysponujący 40 miejscami w domkach campingowych oraz 20 stanowiskami na polu namiotowym. Możemy tam: zacumować jacht przy bojach i pomostach, skorzystać z warsztatu szkutniczego. Dla tych, którzy żeglować nie potrafią odbywają się kursy żeglarskie, motorowodne, nauka jazdy na nartach wodnych. W ośrodku jest też wypożyczalnia sprzętu sportowego, gdzie znajdują się kajaki, rowery wodne, narty wodne, jachty (Orion, Kormoran, Bez), a także specjalistyczne łodzie dla wędkarzy.
Poza szerokimi możliwościami wypoczynku nad wodą, w otoczeniu zbiornika znajdują się szlaki turystyczne piesze, ułatwiające poznanie malowniczych okolic. Z Poraja, leżącego w Otulinie Jurajskich Parków Krajobrazowych, wychodzą bezpośrednio trzy szlaki. Czarny szlak Jastrząb – Zaborze łączy dwa zbiorniki wodne: zalew w Poraju z niewielkim, śródleśnym zalewem w Zaborzu. Trasa tego szlaku wiedzie w większości przez bory sosnowe, bogate w typową dla nich florę i faunę. Trzeci pod względem długości szlak jurajski to żółty szlak “Zamonitu”. Idąc nim można dotrzeć do następnego zbiornika sztucznego – jeziora Pogoria. Szlak uatrakcyjniają przebogate lasy.
Dla turystów pragnących poznać region zwany Doliną Górnej Warty nie do ominięcia będzie żółty szlak żarecki, opasujący zbiornik wodny w Poraju od strony południowej. Umożliwia on dojście do niebieskiego szlaku Warowni Jurajskich, a po drodze pozwala obejrzeć między innymi zabytkowy zespół klasztorny Ojców Paulinów z XVI w. w Leśniowie.
Poraj i okolice oferują wiele atrakcji. Warto z nich skorzystać, by odetchnąć świeżym powietrzem, nauczyć się trudnej sztuki żeglarstwa i zobaczyć piękną przyrodę, której w miejskich murach ze świecą szukać.

ANNA KARLIŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *