Władysław Stefan Sebyła. Ukryta prawda. Spotkanie z Władysławem Ryszardem Szelągiem


Władysław Stefan Sebyła – poeta, pisarz, patriota, zamordowany przez Sowietów w Katyniu w 1940 roku, był bohaterem wieczornicy wspomnieniowej, która miała miejsce w Ratuszu, 27 kwietnia 2022 roku. Sprawcą spotkania był Władysław Ryszard Szeląg, prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków, którego misją stało się ukazanie współczesnemu światu – wrzuconego przez komunistów do podziemia historii – Władysława Sebyły. Jego bogatej twórczości i wybitnej osobowości oraz krótkiego, naznaczonego tragizmem, życia. Spotkanie poprowadziła dr Edyta Sadowska.

W programie obok wystąpienia Władysława Ryszarda Szeląga na temat popularyzacji twórczości Władysława Sebyły, przybyli na spotkanie goście mogli wysłuchać świetnie zaprezentowanego wykładu Olgi Derewieckiej, doktorantki UJD w Częstochowie, pt. Co mu w duszy gra. Przyczynek do Sebyłowej muzyczności, który pokazał bogactwo językowe i wysoką kulturę pisarską Władysława Sebyły. Wiersze poety czytał Stefan Sitkiewicz. Muzyczną oprawę wieczornicy zapewniła młoda i utalentowana skrzypaczka Aleksandra Szymańska, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych im. Żebrowskiego w Częstochowie.

Wśród publiczności zasiadły znawczynie literatury polskiej – prof. dr hab. Elżbieta Hurnik i dr Elżbieta Wróbel z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach współpracy z Towarzystwem ,,Galeria Literacka”. A gości powitała dyrektor Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Ozimek.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *