Jak strój jest w stanie poprawić nasz humor, czyli dopamine dressing w pigułce


Dopamina odpowiada za dobre samopoczucie, skutecznie chroniąc nas przed przygnębieniem; to właśnie ona powoduje wzrost kreatywności, większą motywację oraz podniesienie poziomu energii.  Odpowiedni poziom dopaminy w naszym organizmie sprawia, że czujemy się po prostu szczęśliwi i spełnieni. Czy odpowiednio dobrany strój jest w stanie uwolnić hormon szczęścia?

 

Trend jakim jest dopamine dressing opiera swoje założenia na pozytywnym oddziaływaniu mody na nasze emocje. Koncepcja zakłada pobudzanie do produkcji dopaminy przez mózg poprzez wybór odpowiednich ubrań. Zakłada się, że im bardziej nasze stylizacje są kolorowe, tym lepiej. Nie ma tu żadnych ograniczeń – moda to przede wszystkim eksperymentowanie i zabawa kolorem. Kluczem idei dopamine dressing jest przede wszystkim noszenie ubrań, które sprawiają, że czujesz się niesamowicie.

 

Fenomen dopamine dressing i działanie poszczególnych kolorów na ludzki umysł

 

Popularność dopamine dressing rozpoczęła się wraz z publikacją książki Carolyn Mair – „The Psychology of Fashion”. Autorka snuje w niej teorie na temat oddziaływania odzieży na postrzeganie człowieka przez innych, a także siebie samego. Mają na to wpływ wszystkie organoleptyczne aspekty: słuch (stukot szpilek), węch (zapach ubrań), dotyk (miękkość kaszmiru), a także wzrok (zwłaszcza kolory, wzory oraz ich natężenie). To właśnie ze zmysłem wzroku powiązany jest dopamine dressing. Kolor nigdy nie jest obojętny dla ludzkiego mózgu – niektóre barwy mają na celu pobudzać, inne zaś działać kojąco czy kojarzyć się z szeroko pojętym profesjonalizmem. Praktycznie każdy kolor powiązany jest z jakąś głębszą symboliką. Wśród najpopularniejszych kolorów ubrań oraz ich znaczeń wyróżnia się:

  • czerwony → pasja, determinacja, pokłady energii;
  • niebieski → stabilizacja, zaufanie, spokój oraz pewność siebie;
  • różowy → miłość, emocjonalność, opiekuńczość;
  • biały → luksus, czystość, niewinność, spokój;
  • czarny → siła, elegancja, tajemniczość;
  • pomarańczowy → entuzjazm, kreatywność, ciepło.

W dopamine dressing kolory w stylizacjach dobiera się w taki sposób by wpłynąć na swój odbiór przez otoczenie. W tym celu można korzystać z symboliki barw stosowanej w polityce i show-biznesie. Warto wiedzieć, że to jednak coś więcej; poprzez ubieranie się mamy przede wszystkim poprawić sobie humor, czując się dobrze we własnym ciele. Idea dopamine dressing zainspirowała wiele marek, które zdecydowały się wyjść naprzeciw oczekiwaniom kolorystycznym swoich klientów, ukazując kolekcje produktów emanujących świeżą energią. Dowodem na to jest oferta Royal Shop, obejmująca ubrania i akcesoria prosto spod szyldu luksusowych marek. Na stronie internetowej e-sklepu, https://royal-shop.pl/, zobaczyć można między innymi torebki w kolorze fuksji, neonowe czapki z daszkiem, a także różnobarwne t-shirty. Każdy jest w stanie znaleźć coś, w czym będzie czuł się dobrze.

 

Główna zasada dopamine dressing

 

Dopamine dressing to trend, który trzeba dopasować do osobistych preferencji – nic nie może dziać się tu na siłę. W przypadku gdy któryś z wyrazistych kolorów nie pasuje do naszego typu ubioru, nie mamy obowiązku go na siebie zakładać wyłącznie „w imię mody”. Osoby, które czują się niepewnie w ubraniach o intensywnych kolorach, zawsze mogą postanowić przemycić intensywne barwy w akcesoriach; założyć buty w intensywnym kolorze czy postawić na bogato zabarwione dodatki. Ważne, by w danym stylu widzieć siebie. Inaczej nici z radości, jaką ma teoretycznie nieść trend jakim jest dopamine dressing. 

 

Artykuł Zewnętrzny

Podziel się:

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *