Mieszkańcy Częstochowy walczą o swoje prawa. Mówią nie zmianom wykupu mieszkań komunalnych składają własną, obywatelską uchwałę


Rozmawiamy z przedstawicielem Komitetu Obywatelskiego Mieszkańców Piotrem Kapustą.

 

„Stop arogancji władzy”, „Ustawy dla mieszkańców, nie dla urzędników”, „Żądamy przywrócenia starej uchwały o wykupie mieszkań”,  „Jesteście powołani, aby bronić interesów mieszkańców”, „Nieuczciwe traktowanie petentów to hańba dla miasta Częstochowy”, „Kto odpowie za nieterminowe załatwianie spraw”, „Kto odpowie za naruszenie praw obywatelskich”, „Kto odpowie za wprowadzenie nowej uchwały z pełną świadomością naruszające interesów mieszkańców miasta Częstochowy” – takie i wiele innych haseł protestujący  mieszkańcy wykrzykiwali pod częstochowskim magistratem 21 października 2021 roku.

Grupa kilkudziesięciu mieszkańców zebrała się pod Urzędem Miasta Częstochowy, aby bronić swoich praw. Są oburzeni i rozżaleni decyzją i postępowaniem władz Częstochowy w sprawie wykupu mieszkań komunalnych. Jak podkreślają, uchwała z 2019 roku, zablokowała im tę możliwość, bowiem cenę mieszkań podniosła o kilkaset procent. Co więcej uchwała została wprowadzona z dnia na dzień, bez terminu prolongaty dla złożonych, nawet kilka lat wcześniej, wniosków o wykup mieszkań. Mieszkańcy utworzyli Komitet Obywatelski i przygotowali nowy projekt uchwały. – To jest uchwała obywatelska, którą członkowie Komitetu przygotowali wspólnie z panem Piotrem Kapustą i radnym Piotrem Kaliszewskim, która ma we właściwy i sprawiedliwy sposób przywrócić wykup mieszkań z zasobu gminny na preferencyjnych warunkach, tak, aby każdy z mieszkańców mógł kupić mieszkanie za przyzwoicie niższą cenę. Uchwała z 2019 roku wprowadzona  ad hoc jest niesprawiedliwa, uderza w mieszkańców i krzywdzi każdego z tych obywateli, którzy chcieliby zakupić mieszkanie, na co niejeden czekał dwa, trzy lata – mówi członkini KO Zofia Makowska.

 

Rozmawiamy z przedstawicielem Komitetu Obywatelskiego Mieszkańców Piotrem Kapustą.

 

Złożyliście Państwo, jako Komitet Obywatelski, własny projekt uchwały przeciwstawny uchwale Rady Miasta Częstochowy z 2019 roku, która w Państwa opinii zablokowała wykup mieszkań z zasobów gminy…

–  Bo jesteśmy bardzo oburzeni postępowaniem radnych Częstochowy i pana prezydenta. Żądamy sprawiedliwości i nie odpuścimy dopóki nie osiągniemy naszego celu. Uchwała, która została przeforsowana w 2019 roku jest iście krzywdząca dla nas, obywateli Częstochowy. Nie pozwolimy, aby ktoś w tak bandycki sposób nas traktował. Nie odpuścimy, będziemy walczyć do końca. Czy tutaj, w następnych pikietach pod magistratem, czy na drodze sądowej. Dzisiaj przyszło nas tutaj zaledwie kilkadziesiąt osób, ale następnym razem będzie to znacznie większa rzesza.

Z tego co wiem, Państwa petycję podpisało ponad 1300 osób.

–  Tak, a nawet więcej, bo mieliśmy jeszcze ponad sto podpisów, które trzeba było unieważnić z powodu złych wpisów. Akcja zbierania podpisów trwa i następnym razem, jeśli sprawa pójdzie nie po naszej myśli, mamy nadzieję sprowadzić tu wszystkich, którzy  udzieli nam poparcia.

 

Jak  podkreślacie Państwo, w innych miastach również zwiększono ceny mieszkań komunalnych,  ale dano mieszkańcom szansę na wykup za niższe ceny…

–  W niektórych miastach także tak radykalnie podniesione ceny, ale mieszkańcy otrzymali termin prolongaty na złożenie wniosków i wykup mieszkań. Tak stało się w Poznaniu, Katowicach czy Bełchatowie, Bytomiu. Co więcej uczyniono to uchwałami rady Miasta  i uczciwie poinformowano ludzi jaki mają czas na wykupienie mieszkań po starych stawkach  i na starych zasadach. U nas, w Częstochowie, w bandycki sposób – jeszcze raz to podkreślę – zostało to zrobione z dnia na dzień, uniemożliwiając ludziom jakikolwiek wykup. Mało tego, wiele spraw, z którymi zapoznaje się nasza kancelaria prawna  miało taki charakter, że wnioski, które zostały złożone w 2017 i w 2018 roku przeleżały w szafach bez decyzji ponad dwa, trzy lata, następnie w 2019 roku poinformowano tych ludzi, którzy niejednokrotnie odkładali pieniądze na wykup mieszkań przez wiele lat, a nawet i całe życie, że mogą wykupić mieszkania na nowych zasadach, według nowych, kilka razy większych stawek. A trzeba wyraźnie podkreśli, że czynsze w tym mieszkaniach są niemal takie same jak w spółdzielczych, ale mieszkania komunalne były przekazywane w tragicznym stanie i nabywcy musieli za własne pieniądze robić kosztowne remonty, aby przywracać  im użyteczność. Nikt nie dał nam drugiej pary rąk, nikt nie przedłuży nam życia o czterdzieści lat, nie jesteśmy niewolnikami. Dlatego teraz, tutaj, spotkaliśmy się i przygotowaliśmy projekt uchwały, żeby pokazać wszystkim z jaką niesprawiedliwością mamy do czynienia.

Na co Państwo postawiliście nacisk w swojej propozycji uchwały?

–  Uwzględniliśmy oczywiście zapisy, które były uchwalone w poprzednich uchwałach oraz newralgiczne dla struktury miasta. Natomiast dodaliśmy  zapis, że musi zostać uwzględniony okres przejściowy, którym ta uchwała zostanie wprowadzona. Ten okres karencji wykupu mieszkań po starych zasadach dla ludzi, którzy zostali pokrzywdzeni, wyznaczyliśmy na rok. Uwzględniliśmy też bonifikaty, które przenieśliśmy – w bardzo podobnym brzmieniu – z uchwały z 2013 roku. Uwzględniliśmy też, że lokale w budynkach pozostających w rejestrze zabytków, mają być chronione.

Jak wygląda współpraca z radnymi miasta Częstochowy? Razem z Państwem jest tylko jeden radny.

–  Dzięki panu Piotrowi Kaliszewskiemu byliśmy w stanie lepiej się zorganizować, bardzo nam pomógł. Jest to wspaniały człowiek, który jest blisko ludzi , jest cały czas z nami i zawsze możemy liczyć na jego wsparcie. Nieoceniona pomoc, liczymy na to, że kiedyś tacy ludzie będą rządzić tym miastem.

A inni radni? Jedna osoba może okazać się niewystarczająca do uzyskania poparcia rady.

–  Nie chcemy na ten moment upubliczniać rozmów. Wynik głosowania pokaże jaka będzie postawa radnych. Których  mamy po swojej stronie, którzy są przeciwko nam, mieszkańcom.

 

Radny miasta Częstochowy Piotr Kaliszewski, Klub Prawo i Sprawiedliwość

Jaka jest dalsza procedura związana z głosowaniem uchwały obywatelskiej?

– Najpierw będą musiały być sprawdzone wszystkie podpisy złożone pod listą poparcia, potem projekt uchwały będzie sprawdzany od strony prawnej. Następnie zostanie poddany pod obrady komisji i powinien trafić pod głosowanie na sesję Rady Miasta.

Powinien czy musi?

–  Jeśli będzie wszystko zgodne pod względem prawnym to musi trafić pod głosowanie radnych.  Jest powiedziane, że taki rodzaj uchwały powinien być głosowany na najbliższej sesji, nie dłużej niż trzy miesiące.

 

 

Podziel się:

2 komentarzy

  • BożenaJuraszek Worcella5/14 tel 607 719 693 pisze:

    Witam,wiem że akcja podpisów trwa,również podpisuje się pod petycją bo także ubiegam się o wykup mieszkania którego jestem najemca, na tą chwile musiałabym zapłacic aż 70% wartości jest to dla mnie bardzo dużo i bardzo krzywdzące .Dołączam do Waszej grupy bo wierzę że wkrótce nastąpia zmiany w ustawie na naszBą korzyść z poważaneiem Bożena Juraszek

    Odpowiedz
    • Witam! Rownież przyłaczam się do podpisu pod petycją ponieważ jestem zainteresowana wykupem mieszkania komunalnego z dawniejszą bonifikatą. Uważam że obecna ustawa jest daleko niestosowna z uwagi chocby na fakt ze ludzie nierzadko płacą czynsz i utrzymują te mieszkania ponad 30 lat. Mysle że powinien byc wyznaczony okres( od- do) na wykup mieszkania a nie kto pierwszy to lepszy. Łaczę sie z cała grupą i wierze w sprawiedliwosc i uczciwość prawa z poważaniem Anna Siewierska

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *