Wystawa „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”


W Częstochowie oraz w czterech innych miastach Polski Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje wystawę „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”, Częstochowa – 4, 5 czerwca 2024

Z okazji 45. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski Biuro Edukacji Narodowej IPN zaprasza na wystawę, jakiej jeszcze nie było. Ekspozycja „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” w przeciągu 7 dni odwiedzi 5 miast, które blisko pół wieku temu znalazły się na szlaku papieskiej wizyty. Będziemy w Warszawie, Gnieźnie, Częstochowie, Krakowie i Nowym Targu.
Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski była przełomowym wydarzeniem historycznym, które wzmocniło tożsamość narodową Polaków, dodało sił ruchom opozycyjnym i miało ogromny wpływ na rozwój „Solidarności”. Słowa Jana Pawła II inspirowały do walki o wolność i prawa człowieka, a jego duchowe przesłanie umacniało wiarę i jedność narodu.

Wystawa „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” w atrakcyjny sposób przedstawia samą pielgrzymkę, jej kontekst historyczny oraz późniejsze konsekwencje i wpływ na przemiany społeczno-polityczne. Opowiada o związanych z nią różnych wydarzeniach. Ciekawostką będzie prezentacja papamobile – pojazdu specjalnie zbudowanego na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po Polsce. Pojazd jest wierną rekonstrukcją papamobile, zbudowaną z oryginalnych części, prezentowaną na stałe w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach.

Minęło już 45 lat od pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Odwiedzając ekspozycję, mamy niepowtarzalną okazję  powspominać lub zapoznać się z tymi niezwykłymi momentami. A dla tych – którzy byli naocznymi świadkami papieskiej wizyty w tamtym pamiętnym roku i chcą podzielić się swoimi wspomnieniami – udostępnimy miejsce w przestrzeni wystawy, gdzie będziemy rejestrować świadectwa. Pragniemy zachować je jako istotny element zbiorowej pamięci i tożsamości narodowej, związany z tym ważnym w polskiej historii wydarzeniu.

W Gnieźnie, Częstochowie oraz Krakowie wystawę uświetni pokaz filmu dokumentalnego „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obraz wykorzystuje fragmenty filmu „Pielgrzym” z 1979 r. w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, uzupełnione wypowiedziami Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”.

Wystawa zostanie zaprezentowana 4 i 5 czerwca 2024 w Częstochowie na Placu Ignacego Daszyńskiego:

 • 4 czerwca, godz. 11.00 – uroczyste otwarcie wystawy
 • 4 czerwca, godz. 12.00 – prezentacja filmu „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” (Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, al. Najświętszej Maryi Panny 52)
 • 4 czerwca, godz. 18.00 – wykład prof. UK dr. hab. Jarosława Durki pt. „Władze komunistyczne wobec pobytu Jana Pawła II w Częstochowie w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Polski” (Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, al. Najświętszej Maryi Panny 52)
 • 5 czerwca wystawa będzie prezentowana do godz. 18:00.

Wystawie będzie towarzyszył odbudowany Papamobile Star 660 z 1979 roku, który będzie można oglądać w środku i na zewnątrz. Przy Papamobile obecni będą pracownicy Muzeum Samochodu Papieskiego JP2, którzy każdemu chętnemu opowiedzą historię tego wyjątkowego samochodu.

Wydział Notacji Biura Edukacji Narodowej będzie nagrywał wywiady ze świadkami tej historycznej pielgrzymki – wszystkie osoby chętne, które mają wspomnienia z tamtego okresu, serdecznie zapraszamy do podzielenia się swoją historią związaną z I Pielgrzymką Ojca Świętego.

 

Harmonogram prezentacji wystawy w pozostałych miastach:

2 czerwca 2024  Warszawa, Plac Piłsudskiego

 1. Godz. 7.30 – uroczyste otwarcie wystawy

  3 czerwca 2024 – Gniezno, Plac Przykatedralny, Wzgórze Lecha

 • Godz. 10.00 – prezentacja filmu „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” (Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie, ul. Mieszka I 27)
 • Godz. 11.00 – uroczyste otwarcie wystawy

  4, 5 czerwca 2024 – Częstochowa, Plac Ignacego Daszyńskiego

 • 4 czerwca, godz. 11.00 – uroczyste otwarcie wystawy
 • 4 czerwca, godz. 12.00  – prezentacja filmu „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” (Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, al. Najświętszej Maryi Panny 52)
 • 4 czerwca, godz. 18.00 – wykład prof. UK dr. hab. Jarosława Durki pt. „Władze komunistyczne wobec pobytu Jana Pawła II w Częstochowie w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Polski” (Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, al. Najświętszej Maryi Panny 52)

  6, 7 czerwca 2024 – Kraków, Plac Franciszkański naprzeciw Kurii Metropolitalnej

 • 6 czerwca, godz. 13.00 – uroczyste otwarcie wystawy
 • 6, 7 czerwca – cykliczna prezentacja filmu „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” na ekranie umiejscowionym w przestrzeni wystawy, na Placu Franciszkańskim

  8 czerwca 2024 – Nowy Targ, Rynek Miasta

 1. Godz. 12.00 – uroczyste otwarcie wystawy

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *