Nie wolno tego przegapić


Od 26. sierpnia w jasnogórskim Arsenale można podziwiać wyjątkową ekspozycję, prezentującą jedne z najcenniejszych zbiorów klasztoru.

NA 700-LECIE ISTNIENIA ZAKONU

Wystawa “Mecenat kulturalny i artystyczny paulinów polskich” powstała z okazji 700 rocznicy istnienia zakonu. Odwołując się sztuki wotywnej na Jasnej Górze, organizatorzy wybrali kilkadziesiąt drogocennych eksponatów, świadczących o ważnych wydarzeniach w kulturze paulińskiej. – To duża historia paulinów, którzy przecież nie są tylko w Polsce, ale na całym świecie – zachęca kustosz sztuki wotywnej na Jasnej Górze, o. Jan Golonka.
Wśród prezentowanych eksponatów prawdziwe skarby, prezentujące całą historię zakonu, począwszy od kultu jego patriarchy, św. Pawła I Pustelnika. Oglądając zbiór, z pewnością warto zwrócić uwagę na dokumenty fundacyjne, wystawione przez księcia Władysława Opolczyka w 1382 roku oraz koralowo-perłową sukienkę obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, wykonaną na przełomie XIX i XX wieku przez siostry westiarki. – Sukienki zaczęto stosować w połowie XVII wieku. Wcześniej klejnoty ozdobne przybijano wprost do obrazu – przybliża konserwator sztuki Jerzy Żmudziński. Równie cenny eksponat to metalowa konstrukcja nośna dla sukienki, powstała na specjalną okazję intronizacji Cudownego Obrazu koronami papieskimi. – Poza tym warto obejrzeć wyroby złotnicze, jak np. monstrancje, a także portrety jasnogórskich paulinów oraz dzieła malarskie, pisarskie i naukowe – wylicza o. Golonka.
Jubileuszowa wystawa to tylko część pamiątek po 700-letniej działalności zakonu. Pozostało jeszcze mnóstwo skarbów, wciąż czekających na swoją publiczną prezentację. – Cały ten zbiór wymaga, by kiedyś pokazać go w całości – podsumowuje o. Golonka.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *