W tym tygodniu na Jasnej Górze


W obchodzonym teraz Tygodniu Misyjnym trwa modlitwa za głoszących Chrystusa po krańce ziemi – wśród ponad 1,7 tys. polskich misjonarzy i misjonarek są też paulini, którzy posługują w trzech placówkach w Afryce – w RPA i Kamerunie; kolejna nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” podejmowana tradycyjnie z 27/28 dzień miesiąca jako dziękczynienie za beatyfikację i prośba o rychłą kanonizację (27/28 X); otwarcie wystawy w Sali Rycerskiej „Matka i Syn” Lidii Bojnowskiej (29 X); pielgrzymka ruchu ludowego przed 77. rocznicą śmierci Wincentego Witosa (29 X); Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne (28-30 X); diecezjalne pielgrzymki maturzystów.

Kolejna nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” podejmowana tradycyjnie z 27/28 dzień miesiąca jako dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i prośba o rychłą kanonizację rozpocznie się Apelem Jasnogórskim 27 X (czw.) Czuwania mają konkretny program oparty na słowach „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” bł. Prymasa. Dziesięć punktów Krucjaty to zdaniem świadków jego życia prymasowski testament na XXI wiek. To program odnowy życia codziennego, zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia. Dziewiąty punkt Krucjaty „Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego” podejmie Tomasz Nakielski z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Czuwanie prowadzić będą Pomocnicy Maryi Matki Kościoła. Założycielem wspólnoty jest Prymas Wyszyński, a jego celem jest niesienie pomocy  Kościołowi, Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi na wzór Maryi, z Maryją i dla Maryi.

Wernisaż wystawy pt. „Matka i Syn” odbędzie się w najbliższą sobotę 29 X o godz. 12.00 w Sali Rycerskiej. To prace Lidii Bojnowskiej ze Świdnicy. Obrazy przedstawiające przede wszystkim sceny z życia Jezusa i Maryi wykonane są głównie z metalowych elementów m.in. oksydowanych śrubek, podkładek, nakrętek różnych kolorów, wielkości i kształtów.

– Zawsze lubiłam układać puzzle, a tę technikę gdzieś podpatrzyłam. Ponieważ należymy z mężem od 1992 r. do Domowego Kościoła, chciałam użyć do ewangelizacji tego nietypowego środka – powiedziała o początkach niezwykłego hobby autorka prac. Na wystawę składa się 58 obrazów. Jeden potrafi ważyć ok. 8 kg.

 

28 X (pt) rozpocznie się kolejna edycja trzydniowych rekolekcji o uzdrawiającej mocy Eucharystii. Każda seria stanowi oddzielną część rozważań o Mszy św. Rekolekcje organizowane są w cyklu miesięcznym, nazwane “przyświęcie”, bo odbywają się w piątek i sobotę oraz ostatnią niedzielę miesiąca. Mają charakter otwarty, są bezpłatne i nie trzeba na nie się zapisywać.

 

Trwa pielgrzymowanie maturzystów. W tym tygodniu odbędą się pielgrzymki uczniów diec. warszawsko-praskiej (25 X), toruńskiej, łomżyńskiej (II grupa)- 28 X.

29 X przed 77. rocznicą śmierci Wincentego Witosa (zm.31 X) na Jasną Górę przybędą przedstawiciele polskiego ruchu ludowego. O godz. 9.30 sprawowana będzie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej w intencji ruchu i zmarłych ludowców. Po niej tradycyjnie delegacja złoży hołd w Kaplicy Pamięci Narodu bohaterom narodowym i ruchu ludowego – w tym Wincentemu Witosowi. W kaplicy od roku 1994 wmurowane są tablice poświęcone trzem wielkim Polakom: Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu i Wincentemu Witosowi.

 

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik

 

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *