Pozbyć się duszności


17 listopada ruszyła ogólnopolska akcja edukacyjna pod hasłem “Polska Oddycha”. Jest ona prowadzona z inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc i firmy farmaceutycznej GlaxoSmithKline.

W kampanii wzięła udział także Częstochowa, organizując w magistracie konferencję medyczną poświęconą zagrożeniom wynikającym z palenia papierosów. Organizatorem był Zespół Szpitali Miejskich i Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.
Do wysłuchania prelekcji poświęconych, m.in. czynnikom wpływającym na uzależnienie od tytoniu zaproszona została młodzież z częstochowskich szkół średnich. – Mamy nadzieję, że po naszych przedsięwzięciach, takich jak dzisiejsze spotkanie, młodzi ludzie, którzy już zdążyli uzależnić się od tego okropnego nałogu, zerwą z nim. Natomiast ci, którzy nigdy nie palili, nie popełnią tego błędu – mówi Lidia Cieśla, ordynator Oddziału Chorób Płuc Szpitala im. T. Chałubińskiego w Częstochowie.
Pani ordynator zwróciła także uwagę na rolę lekarzy w walce z nałogiem. Jedną z form pomocy w jego rzuceniu są leki nie zawierające nikotyny, które nie pozwalają sięgnąć po papierosa. Można je dostać w aptece po uprzednim zgłoszeniu się do lekarza specjalisty chorób płuc, który przepisze na nie receptę.
Podczas wykładów poruszono również zagadnienia dotyczące zagrożeń, jakie niesie za sobą sięganie po papierosa w młodym wieku. Wygłaszając prelekcję, dr Paweł Gałkowski, pediatra, wskazał na destrukcyjny wpływ dymu nikotynowego na układ kostny młodzieży, a także na sytuację dzieci rodziców palaczy, które bardziej narażone są na infekcje niż dzieci tych, którzy nie palą.
Lekarze uświadamiali uczniów, że zanim sięgną po pierwszego papierosa powinni się dobrze zastanowić. Palenie bowiem niesie za sobą wiele groźnych chorób, w tym także nieuleczalnych. Z powodu nałogu rocznie w Polsce kilkanaście tys. ludzi zapada na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

MK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *