Obchody 3 Maja w Żarkach


Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym w Żarkach. Po nabożeństwie wszyscy zebrani przeszli na Stary Rynek, gdzie odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Uroczystość odbyła się przy dźwiękach Hymnu Państwowego, odegranego przez członków Orkiestry Dętej OSP z Żarek i Przybynowa. W rolę pocztu flagowego wcielili się druhowie z OSP Żarki.

 

 

Przy akompaniamencie Orkiestry OSP z Żarek i Przybynowa przeszli pod pomnik błogosławionego ks. L. Gietyngiera gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Żarek Klemens Podlejski, Ksiądz Proboszcz Stanisław Kotyl odmówił modlitwę, a delegacje złożyły wiązanki.

Pod pomnikiem bł. Ludwika Rocha Gietyngiera kwiaty składali przedstawiciele samorządu z panem Burmistrzem Klemensem Podlejskim na czele, delegacja Akcji Katolickiej i organizacji Bezpartyjni Samorządowcy oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Zawadzie.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Integracji Europejskiej w Przybynowie i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jaworzniku oraz delegacja z Zespołu Szkół im. T. Kościuszki złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Szafera w Żarkach, delegacja OSP Gminy Żarki i Drużyny Harcerskiej złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Floriana.

 

W uroczystości włączyli się aktywnie harcerze z Żarek, rozdając biało-czerwone kotyliony wszystkich uczestnikom uroczystości. Kotyliony przygotowali seniorzy z Klubu Seniora z Żarek.

Z każdej szkoły w Gminie Żarki i z jednostek OSP z Gminy Żarki na obchody przyjechały delegacje ze sztandarami i kwiatami.

 

Organizatorami uroczystości: Dom Kultury Żarki, Gmina Żarki, Parafia Żarki, OSP z całej Gminy Żarki. Nad bezpieczeństwem uczestników pochodu czuwali druhowie z OSP Gminy Żarki i Policjanci z Komendy Powiatowej w Myszkowie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *