Ostatnie wspomnienie bliskich za życia – dlaczego umieszczamy zdjęcia na nagrobkach?


Pogodzenie się ze śmiercią bliskiej osoby jest trudne. Niektórzy ludzie, by poradzić sobie z żałobą, umieszczają zdjęcia zmarłych na płycie grobu. Wielu osobom pomaga to w oddaniu się zadumie przy grobie, innym zaś pozwala w pewnym sensie odczuć obecność osoby, której niestety nie ma już przy nas w dosłownym znaczeniu. Umieszczanie zdjęć osób zmarłych na nagrobkach to tradycja, która sięga korzeniami do bardzo odległych czasów. W Polsce odpowiednikiem współcześnie umieszczanych fotografii zmarłych na pomnikach były portrety trumienne. Ten rodzaj upamiętnienia bliskich występował jedynie na terenie Rzeczypospolitej od XVI do końca XVIII wieku – w czym dziś doszukujemy się jego wyjątkowości?

 

 

Co wyróżniało staropolskie portrety trumienne od zagranicznych form pamięci o bliskich?

 

Portrety trumienne powstawały na blasze dzięki odpowiednio mieszanym i nakładanym farbom olejnym. Ich najczęstszy kształt stanowił wielobok krótszego boku trumny, gdyż właśnie tam umieszczano portret na czas uroczystości pogrzebowej. Nie każdy mógł pozwolić sobie na taką formę pożegnania – zachowane po dziś dzień wizerunki najczęściej przedstawiają osoby szlacheckie, urodzone w Rzeczypospolitej XVII i XVIII wieku. Różnica pomiędzy staropolskimi portretami trumiennymi a zagranicznymi portretami pośmiertnymi tkwi głównie w przedstawieniu osób zmarłych. Portrety czy fotografie pośmiertne, jak sama nazwa wskazuje, przedstawiają osoby nieżyjące. Tymczasem w tworzeniu polskich portretów trumiennych chodziło o ukazanie osoby jako żywej postaci o otwartych oczach i naturalnym, a przede wszystkim zdrowym kolorycie skóry. Wizerunek miał jednak nie odbiegać od realizmu, tylko przedstawiać zmarłego w taki sposób, by był on łatwo rozpoznawalny przez bliskich znających go jeszcze za życia. Idea przedstawiania zmarłych na trumiennych czy pośmiertnych wizerunkach to zjawisko o podłożu antropologicznym – celem było jak najdłuższe zachowanie w pamięci wizerunku tych, których już z nami nie ma. Dziś tą samą wartość mają zdjęcia bliskich zmarłych, umieszczane na współczesnych pomnikach.

 

Zdjęcia nagrobkowe na nowoczesnych pomnikach cmentarnych

 

Zdjęcia nagrobkowe nadają osobistego charakteru grobom zmarłych osób. Fotografie powinny być trwałe i wyjątkowe, zupełnie jak sam pomnik. Obecnie istnieje wiele możliwości na to, jak skutecznie umieścić zdjęcie na pomniku – może ono zostać wykonane na porcelanie czy krysztale i przyklejone do nagrobka. Ważne, by zgrywało się ono wraz z estetyką pomnika. Jeżeli masz dylemat przed tym, czy wybrane przez ciebie zdjęcie będzie dobrze komponowało się z materiałem, z którego zrobiony jest nagrobek, zasięgnij konsultacji u doświadczonego kamieniarza.  VHCT – Nowoczesne Pomniki oferuje kompleksowe usługi projektowania i tworzenia nagrobków, z uwzględnieniem wytycznych klientów. Ekspercka porada jest zawsze lepsza niż samodzielne próby przyklejania zdjęcia na pomnik. Ważne, by podczas zamawiania nagrobka uwzględnić chęć umieszczenia w kamieniu zdjęcia bliskiej nam osoby. Dzięki temu kamieniarz będzie mógł dostosować projekt w taki sposób, by wszystkie jego elementy współgrały ze sobą pod względem estetycznym.

 

 

 

Materiał zewnętrzny

 

Podziel się:

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *