“Petarda” Kocherchina

Mistrz Polski – Raków Częstochowa pokonał w sobotni wieczór (27.kwietnia br.) na wyjeździe Widzew Łódź, 1:0 w 30.Kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy. Ozdobą spotkania był gol na wagę trzech punktów zdobyty na dziewięć minut przed zakończeniem regulaminowego czasu gry drugiej części spotkania przez Władysława Koczerchina. Częstochowianie odnieśli pierwsze, historyczne zwycięstwo na Stadionie przy Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego 138!

Początek spotkania na wypełnionym po brzegi Stadionie przy Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi należał do podopiecznych Dawid Szwargi, którzy z olbrzymim animuszem rozpoczęli sobotnie zawody.

Najpierw w 10.minucie meczy minimalnie niecelnie na bramkę gospodarzy uderzał Erick Ouma Otieno. Częstochowianie od 15.minuty mieli ułatwione zadanie, gdyż czerwoną kartkę za brutalny faul na Karlu Gustavie Vilhelmie Bergrenie otrzymał Czeski pomocnik Widzewa Łódź – Marek Hanousek. Grający w przewadze jednego zawodnika piłkarze Rakowa Częstochowa przez większość czasu pierwszej części spotkania nie schodzili z połowy boiska gospodarzy. Jednak na bramce doskonale spisywał się Rafał Gikiewicz, który obronił groźne strzały m.in Johna Yeboaha Zamory czy też Jeana Carlosa Silvy Rochy i z najbliższej odległości Bogdana Racovitana. Pierwsza część spotkania mimo olbrzymiej przewagi “Czerwono – niebieskich” zakończyła się bezbramkowym remisem.

W drugiej odsłonie meczu obraz gry nie zmienił się. Nadal stroną przeważającą byli podopieczni Dawida Szwargi, jednak znów doskonale na bramce spisywał się wychowanek Warmii Olsztyn. Golkiper Widzewa obronił groźne uderzenie głową Ante Crnaca w 61.minucie.

Częstochowianie bramkę zdobyli w 81.minucie kiedy to potężną “bombę” w samo okienko bramki Widzewa Łódź posłał Władysław Koczerchin, W tej sytuacji Rafał Gikiewicz mógł tylko odprowadzić piłkę wzrokiem! Do samego końca spotkania więcej bramek już nie padło i tym samym Raków Częstochowa pokonał na wyjeździe Widzew Łódź, 1:0 w spotkaniu 30.Kolejki o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Dla piłkarzy spod Jasnej Góry było to czwarte, wyjazdowe zwycięstwo oraz…pierwszy komplet punktów wywalczony od…13.marca br. kiedy to Raków pokonał na wyjeździe Koronę Kielce, 2:0.  Częstochowianie mają na swoim koncie 49.punktów i wciąż liczą się w walce nawet o obronę Mistrzostwa Polski.

Kolejne ligowe spotkanie drużyna pod wodzą Dawid Szwargi rozegra w sobotę, 4.maja br. O godzinie 17:30 zmierzą się na wyjeździe z KGHM MZKS Zagłębiem Lubin. Ten mecz zostanie rozegrany na KGHM Zagłębie Arenie przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 98. Spotkanie “na żywo” od godziny 17:10 pokaże Canal + Sport 3. Spotkanie będzie dostępne również w internetowej usłudze Canal + online. W zespole prowadzonym przez byłego Selekcjonera Piłkarskiej Reprezentacji Polski – Waldemara Fornalika występuje dwóch byłych zawodników Rakowa Częstochowa: Marko Poletanović i Mateusz Wdowiak.

27.04.2024, g.20:00: Łódź (Stadion Widzewa):

RTS Widzew Łódź – RKS Raków Częstochowa 0:1, (0:0),

Bramka:

0:1: Koczerchin 81′

Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa). Żółte kartki: Luís Marques Almeida Vieira da Silva 45+2′ (faul), Álvarez 58′ (faul), R.Gikiewicz 90′ (niesportowe zachowanie) – Crnac 21′ (faul), Papanikolau 45+1′ (faul), Berggren 72′ (faul), V.Kovačević 90+4′ (niesportowe zachowanie). Widzów: 17 553.

RTS Widzew Łódź: 1.Rafał Gikiewicz – 5.Serafin Szota (89′ 7.Mato Miloš), 4.Mateusz Żyro, 15.Juan Fernández Blanco “Juan Ibiza”, 2.Luís Marques Almeida Vieira da Silva, 14.Anrdrejs Ciganiks (75′ 92.Fábio Alexandre da Silva Nunes “Fábio Nunes”), 10.Francisco Javier Álvarez Rodríguez (84′ 44.Noah Diliberto), 25.Marek Hanousek, 19.Bartłomiej Pawłowski (kpt), 47.Antoni Klimek (46′ 22.Dominik Kun), 9.Jordi Sánchez Ribas (84′ 99.Imad Rondić).

Rezerwowi: 35.Ivan Krajčírik – 8.Dawid Tkacz, 23.Paweł Zieliński, 78.Kamil Cybulski.

Trener: Daniel Myśliwiec.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 7.Fran Tudor (kpt), 25.Bogdan Racovitan, 4.Strátos Svárnas, 26.Erick Ouma Otieno (85′ 21.Dawid Drachal), 66.Giánnis Papanikoláou (46′ 8.Ben Lederman), 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren (77.9.Łukasz Zwoliński), 11.John Yeboah Zamora (67′ 27.Bartosz Nowak), 30.Władysław Koczerchin, 20.Jean Carlos Silva Rocha, 19.Ante Crnac.

Rezerwowi: 12.Dušan Kuciak – 15.Adnan Kovačević, 17.Jakub Myszor, 23.Péter Baráth, 88.Matej Rodin.

Trener: Dawid Szwarga.