CZY WIESZ, ŻE…


Motyle Jury Częstochowskiej

Wyżyna Częstochowska jest terenem unikalnym, pod względem obecności na niej różnych gatunków zarówno flory, jak i fauny. Dotyczy to także licznych gatunków owadów, z których część jest chroniona, a ich nazwy można znaleźć w „Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt”. Niestety czynniki zewnętrzne, związane przede wszystkim z działalnością człowieka powodują, że z roku na rok gatunków owadów jest coraz mniej – zwłaszcza motyle dzienne znajdują się coraz częściej w kategoriach gatunków wymarłych lub zaginionych. Spośród 111 gatunków motyli dziennych, których obecność odnotowano tutaj w ciągu ostatnich 100 lat, 14 wymarło lub nie zostało odszukanych, 12 kolejnych zalicza się do wymierających lub narażonych na wyginięcie.
Charakterystyczną dla częstochowskiego regionu grupę stanowią gatunki ciepłolubne – kserotermiczne (modraszki, kraśnik karyncki). Część z nich wykazuje wyraźne przywiązanie do środowisk piaszczystych. Przykładem może być tutaj skalnik, który do połowy lat 60. występował na piaszczystych terenach w paśmie Mirowsko-Bobolickim. Wyginął, kiedy dolina zarosła… sosnami.
Pospolity w Złotym Potoku był w ubiegłym stuleciu największy, polski przedstawiciel chrząszczy, ustawowo chroniony – jelonek rogacz; od 1950 nikt go w okolicach Częstochowy nie widział… Żyją tu za to spokojnie inni jelonkowaci, z bardzo rzadkim w naszym kraju dęboszem.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *