Awans bez fajerwerków

Mistrz Polski – Raków Częstochowa i finalista Fortuna Piłkarskiego Pucharu Polski awansował do najlepszej “szesnastki” rozgrywek o Piłkarski Puchar Polski. W rozegranym w czwartek, 2.listopada br. na Stadionie Miejskim im.Władysława Króla w Łodzi, częstochowianie pokonali tamtejszy ŁKS Łódź, 2:0 ale dopiero po dogrywce!

Bramki dla drużyny prowadzonej przez Dawida Szwargę w tym spotkaniu zdobyli: Władysław Koczerchin (109′) oraz Ben Lederman w ostatniej minucie dogrywki.

Czwartkowe spotkanie mogło rozpocząć idealnie dla częstochowian. Już w 4. minucie w bardzo dobrej sytuacji znalazł się Sonny Kittel, ale jego strzał został zablokowany przez jednego z obrońców gospodarzy. Kilka minut później po dokładnej centrze Dawida Drachala głową uderzał Fabian Piasecki strzał napastnika Rakowa z najwyższym trudem na rzut rożny sparował wychowanek Niezapominajki Tomaszów Mazowiecki.

Gospodarze tak na prawdę pierwszą, groźną sytuację stworzyli sobie dopiero na pięć minut przed zakończeniem regulaminowego czasu pierwszej części spotkania. W sytuacji sam na sam z bramkarzem Rakowa znalazł się holenderski napastnik ŁKS-u Łódź, Kay Sheku Tejan. Jednak górą wtym pojedynku był Vladan Kovačević. Pierwsza część spotkania zakończyła się bezbramkowym remisem ze wskazaniem na Raków.

W drugiej odsłonie nadal stroną przeważającą byli częstochowianie, którzy mieli dwie dogodne okazję do zdobycia gola. Najpierw uderzenie Dawida Drachala minimalnie minęło światło bramki a później strzał Srđana Plavšicia skutecznie obronił Dawid Arndt.

Druga część spotkania znów nie przyniosła rozstrzygnięcia i o tym, która z druży n wywalczy awans do 1/8 Finału Fortuna Piłkarskiego Pucharu Polski musiała przynajmniej zadecydować dogrywka.

W niej Raków miał ułatwione zadanie, bo już w 100.minucie za próbę wymuszenia rzutu karnego drugą żółtą kartkę i w konsekwencji czerwoną otrzymał 23-letni pomocnik “Rycerzy Wiosny”Piotr Janczukowicz.

Częstochowianie grę z przewagą jednego zawodnika wykorzystali z zimną krwią. Najpierw w 109.,minucie odbitą przed siebie piłką przez Dawida Arndta do pustej bramki dobił Władysław Koczerchin.

Następnie tuż przed zakończeniem drugiej części dogrywki mocne uderzenie Bena Ledermana trafiło w światło bramki i tym samym Raków Częstochowa pokonał w czwartek, 2.listopada br. na wyjeździe ŁKS- Łódź, 2:0 w spotkaniu 1/16 Finału Fortuna Piłkarskiego Pucharu Polski.

Kolejna runda tych rozgrywek, czyli 1/8 Finału zostanie rozegrana w dniach 5-7.12.2023. Ceremonia losowania pa odbędzie się w piątek, 10.listopada br. o godzinie 12:00 w siedzibie PZPN przy ulicy Bitwy Warszawskiej 1920r. 7. Transmisję “na żywo” przeprowadzi oficjalny kanał Łączy Nas Piłka na YouTube.

Natomiast w najbliższą niedzielę, 5.listopada br. w spotkaniu 14.Kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy – Raków Częstochowa będzie podejmował przed własną publicznością KGHM MZKS Zagłębie Lubin. Początek meczu o godzinie 15:00.

Spotkanie “na żywo” od godziny 14:40 pokaże Canal + Sport.  W zespole “Miedziowych” znajduje się trzech byłych zawodników “Czerwono – niebieskich” : obrońca Jarosław Jach oraz dwaj pomocnicy: Marko Poletanović i Mateusz Wdowiak.

Ten pierwszy w bieżącym sezonie jak na razie nie wystąpił w żadnym spotkaniu pierwszego zespołu KGHM Zagłębia Lubin, natomiast pozostała dwójka rozegrała odpowiednio dziesięć i dziewięć spotkań (biorąc pod uwagę rozgrywki PKO Bank Polski Ekstraklasy i Fortuna Piłkarskiego Pucharu Polski) –  drużyny pod wodzą Waldemara Fornalika.

02.11.2023, g.18:00: Łódź (Stadion Miejski im.Władysława Króla):

ŁKS Łódź – RKS Raków Częstochowa 0:2 pd.

Bramki:

0:1: Koczerchin 109′

0:2: Lederman 120′

Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Żółte kartki: Tutyškinas 47′ (faul), Tejan 63′ (faul), Hoti 79′ (faul), Janczukowicz 82′ (faul) – Racovitan 67′ (faul), Plavšić 108′ (faul), Koczerchin 117′ (faul). Czerwona kartka ( za drugą żółtą kartkę): Janczukowicz 100′ ( za próbę wymuszenia rzutu karnego). W 100.minucie żółtą kartką został napomniany trneer gospodarzy – Piotr Stokowiec. Widzów: 3021.

ŁKS Łódź: 99.Dawid Arndt – 26.Bartosz Szeliga, 2.Levent Gülen, 88.Adam Marciniak (kpt) (46′ 4.Ignacio Monsalve Vicente), 3.Artemijus Tutyškinas (58′ 8.Kamil Dankowski), 17.Grzegorz Glapka, 7.Adrian Małachowski, 24.Adrien Louveau (46′ 28.Mieszko Lorenc), 11.Engjëll Hoti, 29.Anton Quinten Olivier Fase (76′ 16.Daniel Ramírez Fernández), 9.Kay Sheku Tejan (74′ 20.Piotr Janczukowicz).

Rezerwowi: 1.Aleksander Bobek – 5.Marcin Flis, 21.Stipe Jurić, 77.Ricardo Gonçalves do Nascimento.

Trener: Piotr Stokowiec.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 7.Fran Tudor, 25.Bogdan Racovitan, 3.Milan Rundić, 21.Dawid Drachal, 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren (97′ 8.Ben Lederman), 30.Władysław Koczerchin, 11.John Yeboah Zamora (71′ 77.Marcin Cebula), 93.Sonny Kittel (71′ 27.Bartosz Nowak), 14.Srđan Plavšić, 99.Fabian Piasecki (71′ 19.Ante Crnac).

Rezerwowi: 89.Kacper Bieszczad – 28.Patryk Malamis, 29.Tobiasz Mras, 33.Kamil Pestka, 91.Tomasz Walczak.

Trener: Dawid Szwarga.