Wymiana merytoryczna czy czystka polityczna


Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego powołał nowych szefów rad społecznych w placówkach prowadzonych przez samorząd wojewódzki.

Rady społeczne mają szerokie kompetencje. Między innymi opiniują plany budżetu, zabierają głos przy zmianach kadrowych. Zdaniem Śmigielskiego obsadzanie tych funkcji politykami nie jest korzystne. – Zgodnie z ustawą o ZOZ-ach przewodniczącymi rad społecznych przychodni lub szpitala prowadzącego przez samorząd wojewódzki powinien być marszałek lub osoba przez niego delegowana. Obsadzanie tych funkcji radnymi sejmiku nie jest dobrym wyjściem. Nie pozwala na sprawne zarządzanie i ponoszenie odpowiedzialności, gdyż szefowie tych rad są politykami. Dlatego takie zmiany były konieczne – wyjaśnia marszałek.
W Częstochowie wymieniono przewodniczących w trzech szpitalach i jednej przychodni – Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, Szpitalu Hutniczym i Wojewódzkim Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą.
W WSzS na Parkitce przewodniczącym był Ryszard Majer, w WSzZ na Tysiącleciu Andrzej Hutnik – obaj członkowie Zarządu Prawa i Sprawiedliwości. Wymieniono ich na Marka Piekarskiego, byłego wiceprezydenta Częstochowy, byłego dyrektora generalnego Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie i byłego szefa NFZ w Katowicach, obecnie pracownik marszałka w Wydziale Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego – wszystkie funkcje pełnił z nadania SLD.
Przewodniczącego rady społecznej w Szpitalu Hutniczym i WZOZnMDiM Jerzego Gułę, byłego wojewodę częstochowskiego, obecnie pracującego w Częstochowskim Przedsiębiorstwie Komunalnym w Młynku Sobuczynie zastąpił Jan Gaj, człowiek Platformy Obywatelskiej, szef delegatury Sejmiku w Częstochowie i dyrektor Wydziału Inwestycyjnego w Katowicach.
W Sejmiku Wojewódzkim w Katowicach władzę sprawuje koalicja: PO, PSL, postkomunistów i postjurkowców.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *