Władze Miasta mają wysiedlić bezdomnych do Bełchatowa


– Kolejna decyzja obecnych władz miasta, która krzywdzi ludzi… tym razem najsłabszych, bo BEZDOMNYCH – stwierdza radna PiS Monika Pohorecka, na co dzień pracownik socjalny w MOPS w Częstochowie.

 

 

Po bulwersującej sprawie kupców z „Wałów Dwernickiego” w Częstochowie, którym władze miasta – prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i jego radni z SLD i PO nie chcą przedłużyć dzierżawy Ryneczku, opinię publiczną elektryzowała kolejna sensacyjna i bardzo smutna wiadomość o likwidacji  schroniska dla bezdomnych, prowadzonego od wielu lat przez częstochowski Caritas, jako zadanie zlecone przez MOPS i przekazanie go MONAR-owi z Bełchatowa.  

A poszło o cenę. MONAR wycenił osobodzień na 30 zł, Caritas na 35,50 zł. Tym samym oferta MONARU okazała się dla miasta korzystniejsza. A to wiąże się nie tylko z odebraniem zadania Caritas, ale także z przeniesieniem schroniska do Bełchatowa, co uderza w ludzi bezdomnych. Głos w sprawie zabrał ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Poniżej publikujemy jego list.

 

Szanowni Państwo,
z przykrością przyjąłem informację, w której wraz z decyzją MOPS-u zaprzestaje się współpracy z Caritas w prowadzeniu jedynego i najstarszego Schroniska dla Mężczyzn w Częstochowie. Informacja ta o tyle jest przykra, że poszkodowanymi są BEZDOMNI traktowani jak “towar” który można przewozić z miejsca na miejsce bez rozmowy i odpowiedniego przygotowania.

Podopieczni są zbulwersowani – osobiście ich rozumiem – bo po raz kolejny traktowani są przedmiotowo i na zasadzie “za ile” możemy pozbyć się problemu.

Jest już zimno a oni będą przewożeni do Bełchatowa – bo “za tyle są warci” !!!! Jesteśmy bezradni w decyzji Włodarzy Miasta oraz zaskoczeni formułą w której jest tyle niejasności i przebiegłych mechanizmów zarządzania- lub jego braku.

Schronisko to niewielki dom w którym możemy dać schronienie 45 osobom. To ludzie schorowani, bez środków do życia – a średnia wieku mieszkańców to 60 lat. Chcą mieszkać w Częstochowie – bo to są Częstochowianie!!!!!!!!!

Pozostaję do dyspozycji mediom, dla których tematem przewodnim jest: Częstochowa na zimę wyrzuca bezdomnych ze schroniska – jedynego dla nich domu w mieście…. Proszę o modlitwę i pomoc…

  1. Marek Bator

Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

 

Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Piotr Wrona, w związku z informacją, o schronisku dla bezdomnych,  poinformował, że klub PiS wystąpił do Przewodniczącego Rady Miasta Częstochowy o zamieszczenie w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta (19 grudnia 2019 r.) punktu dot. sytuacji Bezdomnych Mieszkańców Częstochowy i ich dalszych losów

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *