Modlitwa na Jasnej Górze


15 sierpnia 2023 roku na Jasnej Górze odbyła się suma pontyfikalna w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przewodniczył jej i homilię wygłosił metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo.

W Eucharystii uczestniczyły  tysiące wiernych, pielgrzymi z całej Polski. W kazaniu abp Depo podkreślił, że czasy, w których żyjemy są nie tylko wielką próbą wiary narodu i Kościoła, ale są też testem dla kultury i cywilizacji chrześcijańskiej.
Podczas uroczystości II Wicewojewoda Robert Magdziarz wraz z Radną Miasta Częstochowy Moniką Pohorecką przekazali metropolicie częstochowskiemu arcybiskupowi Wacławowi Depo dar – pozłacane ampułki liturgiczne.
W gronie przybyłych na Mszę Świętą była reprezentująca Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego Dyrektor biura poselskiego i Pełnomocnik Okręgu PiS w Częstochowie Grażyna Matyszczak.

Obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze zwieńczy Apel Jasnogórski z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Dziś przypada także rocznica “Cudu nad Wisłą”, czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowieckimi hordami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. W tym dniu Wojsko Polskie obchodzi swoje święto, dlatego po Apelu Jasnogórskim będą oddane salwy armatnie na placu przed Szczytem.

W ciągu ostatnich dni, przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasną Górę przybyło 41 tys. pieszych pielgrzymów. Kolejne tysiące Polaków, poprzez duchową formę uczestnictwa, a także swoją gościnność okazywaną pątnikom na trasie, włączyły się w te narodowe rekolekcje w drodze.

Fot. Krzysztof Kucharski
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *