Częstochowianie mogą zmienić plac Biegańskiego


 

W spotkaniu  uczestniczyły władze samorządowe,  Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie oraz architekci grupy VERSO Jakub Cieślik i  Kamil Cierpioł.

– Od dzisiaj  przyjmujemy plac w trwały Zarząd. Jednym z pierwszych działań, o którym państwo usłyszeli są kawiarenki na placu, ale równolegle będziemy myśleć o jego przestrzeni. Mamy podpisaną umowę z grupą VERSO jeżeli chodzi o przygotowanie koncepcji zmian na placu Biegańskiego oraz alejach. W alejach nie przewidujemy drastycznych zmian, bardziej delikatne modyfikacje, które uporządkują parkowanie, istniejącą i nową roślinność. Naszym największym wyzwaniem jest zaaranżowanie placu Biegańskiego. Uruchomiliśmy specjalny adres mailowy plac@ cuk.częstochowa.pl, gdzie mieszkańcy do 11 kwietnia mogą zgłaszać swoje pomysły, co moglibyśmy uwzględnić w przebudowie placu Biegańskiego – mówił Łukasz Kot.

Następnie głos zabrali przedstawiciele częstochowskiej grupy VERSO.

– Chcemy wysłuchać tego, co mają do powiedzenia mieszkańcy Częstochowy. Nie chcemy narzucać, nie chcemy prowokować, czy tworzyć miejsca, które nie będą spełniały potrzeb i oczekiwań. Chcemy dowiedzieć się od mieszkańców, co według nich jest źle zaprojektowane, co powinno funkcjonować lepiej, czego brakuje, co można poprawić, co można zmienić. My jako architekci będziemy starali się spełnić te oczekiwania. Takie jest nasze założenie. Chcemy, żeby mieszkańcy Częstochowy, czyli użytkownicy tego miejsca, chcieli po prostu tutaj przebywać. Jest to podstawowy cel, jaki sobie postawiliśmy. Zdobyte w ten sposób informacje będą podstawą i wytyczną do zaprojektowania dobrego miejsca w Częstochowie – zapewnia Jakub Cieślik.

– Projektujemy miejsce, które ma służyć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Mamy nadzieję, że z perspektywy czasu będziemy mogli powiedzieć, że wykonaliśmy świetną robotę – podkreślił Kamil Cierpioł, projektant z Grupy VERSO.

Foto: Kacper Staszczyk

DG

Podziel się:

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *