Miasto powoła zespół interdyscyplinarny


1 sierpnia 2010 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, którą Sejm RP uchwalił 6 maja.

Ustawa w nowej wersji zakazuje stosowania kar fizycznych i innych form poniżania dziecka. Nowela wprowadza także zmiany w Kodeksie Karnym, które pozwolą na ściganie przemocy domowej z urzędu oraz izolację sprawcy przemocy od ofiar.
Zgodnie z założeniami ustawy gminy mają obowiązek tworzenia Zespołów Interdyscyplinarnych, składających się z przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych, a także kuratorów sądowych.
Do zadań Zespołu Interdyscyplinarnego, który działałby na podstawie porozumień zawartych między Prezydentem Miasta Częstochowy, a jednostkami, należałoby integrowanie i koordynowanie działań jednostek spośród, których powołano przedstawicieli Zespołu oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Chodzi m.in. o diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowania przeciwdziałań temu zjawisku, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie, rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym czy inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
Na pierwszym spotkaniu roboczym 30 lipca pod przewodnictwem Ryszarda Majera zastępcy prezydenta Częstochowy oraz Lidii Zeller, zastępcy dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej u przedstawiciele wspomnianych urzędów i instytucji, rozmawiali nad kształtem samej uchwały, powołującej częstochowski Zespół Interdyscyplinarny. Jego powołaniem radni zajmą się na najbliższej sesji Rady Miasta Częstochowy 25 sierpnia.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *