Artyści pokazali piękno Złotego Potoku


W wilii ,,Rybaczówka” w Złotym Potoku w gminie Janów od 18 do 29 września 2023 roku miało miejsce sympozjum artystyczne połączone z warsztatami i plenerem, zorganizowane przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Wydarzenie było artystycznym dopełnieniem tegorocznej, 32. Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie. Twórcy z Polski i zagranicy podczas pleneru tworzyli dzieła pokazujące niezwykłość Jury Częstochowskiej. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
Artyści przyjechali z różnych stron Europy i Polski, łącznie w wydarzeniu uczestniczyło 17 twórców, tłumacz oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie wraz z nauczycielkami: Małgorzatą Jarkiewicz i Anną Langier. Kuratorem sympozjum była dr hab. Joanna Banek prof. ASP w Krakowie.
 – Artyści  w swoich działaniach twórczych inspirowali się Jurą Krakowsko-Częstochowską,  zwracali się ku tradycji, szukali również inspiracji w haftach, strojach, koronkach, malarstwie i innych tradycjach wsi. Nasza, polska twórczość ludowa, etnograficzny dorobek jak np. stroje ludowe , są niewyczerpanym źródłem dla sztuki. Podobnie jak, w twórczości artystów młodopolskich, artyści z naszego sympozjum poszukiwali rozwiązań plastycznych dających dobry przykład połączenia obu dziedzin sztuki – ludowej i współczesnej – mówi prof. Joanna Banek.
Ważnym akcentem były warsztaty dla młodzieży i dzieci, z przewodnim przesłaniem utrwalenia dziedzictwa kulturowego wsi. Młodzi artyści malowali jurajskie przydrożne kapliczki.
Na zakończenie sympozjum zorganizowano wystawę roboczą i spotkanie z Dyrektorem ŚODR Markiem Dziubkiem, swoją obecnością artystów zaszczycił Sekretarz Stanu MKIDN Szymon Giżyński. – Przedsięwzięciu przyświecała idea promocji Jury Częstochowskiej i jej kulturowego dziedzictwa. To ziemia niezwykle bogata w zabytki polskiej historii, a także w przepiękne krajobrazy przyrodnicze. Jestem pod wrażeniem efektów pracy uczestniczących w warsztatach artystów. Przedstawione dzieła to najwyższej klasy twórczość – powiedział Wiceminister Szymon Giżyński, który swą rekomendacją objął inicjatywę ŚODR.     
Podsumowaniem projektu będzie wystawa inaugurująca działalność nowego Muzeum przy ŚODR w Częstochowie w listopadzie br.
Materiały plastyczne wykorzystane w warsztatach były sponsorowane częściowo przez polską markę ,,Renesans”.
W plenerze w Złotym Potoku uczestniczyli:1, Joanna Banek- Kraków – komisarz
2, Tomasz Awdziejczyk – Warszawa
3, Anna Hübsch-Hamm – Niemcy
4,Lila Batory – Zielona Góra
5,Edward Gałustow – Białoruś/
6,Akos Horvath- Győr -Węgry
7,Istvan Csizmadia – Győr -Węgry
8. Wojtek Koziol – Toruń
9. Serge Vasilendiuc – Rumunia
10.Marek Paluch – Kraków
—————————–
Jolanra Rovacs – tłumacz Győr-Węgry
——————–
11, Grzegorz Skrzypek – Dabrowa Górnicza
12, Jolanta Kuśmierska – Będzin
13. Cristiano Piccinini – Włochy/ Poznań -Polska
14. Romualda Lubas- Anioł – Częstochowa
15. Agnieszka Półrola -Koćwin -Częstochowa
16. Krzysztof Kamil Malewicz -Częstochowa
17. Stanisław Banek- Częstochowa/Kraków
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *