Tydzień na Jasnej Górze


W tym tygodniu na Jasnej Górze: uroczyste obchody ku czci Niepokalanej „Hołd z kwiatów”, 70-lecie Apelu Jasnogórskiego (8 XII). Pielgrzymki: Pszczelarzy (6-7 XII) Albertynów (8 XII), rekolekcje Ruchu Czystych Serc (9-10 XII), wystawa jasnogórskiego fotografa Krzysztofa Świertoka (9 XII), przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju (10 XII). Odbędą się: koncert w ramach Jasnogórskich Wieczorów Organowych (10 XII), Jasnogórskie Dni Skupienia (8-10 XII).

 

Apel Jasnogórski ma już 70 lat – uroczyste obchody 8 grudnia

 

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia ma w tym roku wyjątkowy charakter. Przypada 70. rocznica Apelu Jasnogórskiego, jednego z najbardziej znanych jasnogórskich nabożeństw. Ta wieczorna modlitwa o godz. 21.00 w intencji Kościoła i Polski gromadzi nie tylko w Sanktuarium częstochowian i pielgrzymów, ale także Polaków w kraju i zagranicą przy odbiornikach telewizyjnych i radiowych. Rocznica Apelu Jasnogórskiego będzie na Jasnej Górze wielkim czasem dziękczynienia. W Bazylice o godz. 20.30 zabrzmi koncert telewizyjny pt. “Modlitwa pokoleń”. Transmisja w programie pierwszym Telewizji Polskiej. Tego dnia na Jasnej Górze odbędzie się także prezentacja znaczka Poczty Polskiej upamiętniającego Apel. Z kolei w niedzielę – 10 grudnia w Bazylice zaplanowano koncert „Ave Maria”, czyli najpiękniejsze pieśni maryjne.
Idea Apelu zrodziła się 8 grudnia 1953 r. w Kaplicy Matki Bożej.

Wówczas to kilka osób pod przewodnictwem ówczesnego przeora Jasnej Góry – o. Jerzego Tomzińskiego, modliło się o uwolnienie, internowanego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oraz za Ojczyznę.

„Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

Zwyczajem ostatnich piętnastu lat 8 grudnia odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Maryi Niepokalanej. Jest to szczególny wymiar łączności z papieżem, ponieważ  uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Matce Bożej wieniec z kwiatów. W jasnogórskim sanktuarium robi to nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Królowej Polski tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów. Wówczas wypowiadany jest akt zawierzenia i po modlitwie także wierni zgromadzeni na placu składają przyniesione przez siebie kwiaty. „Hołd z kwiatów” rozpocznie się Nieszporami o godz. 16.15 w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej. Tam (ok. godz. 17.00) każdy będzie mógł u stóp Matki Najświętszej ofiarować kwiat i zawierzyć Jej swoje życie.

Dzwon „Głos Nienarodzonych”

Także 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, podobnie jak rok temu, na Jasną Górę dotrze dzwon „Głos Nienarodzonych”. W południe w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. Na dzwonie zapisane są m.in. słowa piątego przykazania „Nie będziesz zabijał” oraz obrońcy życia bł. ks. Popiełuszki: „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”. Ważący tonę odlew powstał z inicjatywy Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Rzeszowa, by budzić sumienia i być głosem nienarodzonych. Każdy, kto opowiada się za życiem, będzie mógł uderzyć w dzwon, który ustawiony będzie na dziedzińcu przed wejściem do Kaplicy i w ten sposób zadeklarować w sumieniu swą troskę o życie, zwłaszcza poczęte.

 

Jubileusz pracy i wystawa jasnogórskiego fotografa – Krzysztofa Świertoka

W sobotę, 9 grudnia w Sali Rycerskiej odbędzie się wystawa Krzysztofa Świertoka, jasnogórskiego fotografa z okazji 30-lecia jego pracy. Pielgrzymi będą mogli podziwiać ponad siedemdziesiąt fotografii umieszonych na 21 planszach. Będzie można zobaczyć np. unikatowe fotograficzne ujęcia Obrazu Matki Bożej podczas konserwacji, wyjątkową opowieść o pieszym pielgrzymowaniu, zarejestrowany aparatem fotograficznym fenomen Jasnej Góry. Krzysztof Świertok od 1993 r., jako fotograf Jasnej Góry, utrwala wielkie uroczystości, ale i codzienność tego miejsca. Jest autorem kilku wystaw zbiorowych oraz indywidualnej – w Muzeum Polskim w Chicago w USA. Jego zdjęcia są opublikowane w wielu książkach, albumach i przewodnikach, także m.in. w dwumiesięczniku „Jasna Góra”, tygodniku „Niedziela” a także na stronach Biura Prasowego Jasnej Góry Na naszej stronie internetowej www.jasnagora.com w dziale Foto można obejrzeć wybór zdjęć Krzysztofa Świertoka.

Pielgrzymki Pszczelarzy i Albertynów

Tradycyjnie w środę i czwartek, 6-7 grudnia na Jasną Górę przybędą pszczelarze. Spotkanie składa się z dwóch części: 6 grudnia odbędzie się Konferencja Pszczelarska i wieczorna Msza w Kaplicy Matki Bożej, natomiast 7 grudnia, w dzień patrona pszczelarzy św. Ambrożego, Ogólnopolska
28. Konferencja pszczelarska rozpocznie się o godz. 13.30 w Sali o. Kordeckiego. W tym roku poruszony zostanie temat: „ Propolis to nie kit” – Aktywność biotyczna produktów pszczelich. Mowa będzie m.in. właściwościach przeciwnowotworowych flawonoidów w badaniach, a także o biotycznej aktywności propolisu i jego wykorzystywaniu w warunkach klinicznych. Msza św. pielgrzymkowa z udziałem pszczelarzy sprawowana będzie 7 grudnia o godz. 11.00. Przewodniczyć jej ma bp Leszek Leszkiewicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. Polska należy do krajów, w których pszczelarstwo rozwija się i jest blisko natury. Po niej w Sali o. Koreckiego zaplanowano spotkanie pszczelarzy.
40. Pielgrzymka Braci Zakonnych Albertynów odbędzie się 8 grudnia. To już zwyczaj, że w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, albertyni przybywają do Matki Bożej Jasnogórskiej, by polecić Jej wszystkie sprawy Zgromadzenia. Jego założycielem był św. Brat Albert – Adam Chmielowski, oparł je na Regule św. Franciszka z Asyżu. Centrum jego działalności stanowiły ogrzewalnie miejskie dla bezdomnych, które pracą apostolską przemieniał w przytuliska.

Jasnogórskie Wieczory Organowe

Już od 21 lat wpisują się w adwentowy czas w Sanktuarium – Jasnogórskie Wieczory Organowe. W sobotę, 9 grudnia w Bazylice zabrzmi koncert Tadeusza Barylskiego z Częstochowy. Barylski jest organistą, pianistą i pedagogiem. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Następnie z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu. Warsztat doskonalił podczas mistrzowskich kursów organowych i fortepianowych pod kierunkiem wybitnych profesorów z Europy i USA.

 

Betlejemskie Światło Pokoju

„Czyńmy pokój” to hasło tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju, które niesie w sobie przesłanie nadziei i jedności. Jednym z pierwszych miejsc, gdzie zapłonie betlejemski płomień będzie Jasna Góra. Zostanie przekazane w niedzielę, 10 grudnia podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o godz. 18.30.

Inicjatorem Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. jest Polski Związek Harcerstwa Polskiego. Harcerki i harcerze przekazują płomień dalej, niosąc go na wschód do Rosji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Szwecji.

Jest ono jednym z najważniejszych symboli pokoju i braterstwa, inspirując ludzi do jedności i zrozumienia, nawet w najtrudniejszych czasach. Jego płomień niesie nadzieję, a tradycja jego podróży stanowi potężne świadectwo pojednania między narodami.

 

Jasnogórskie Dni Skupienia

„Serce pełne słowa, czyli gdzie szukasz spełnienia” to temat nowego cyklu Jasnogórskich Dni Skupienia, które rozpoczną się w piątek, 1 grudnia. Poprowadzi je o. Marcin Ciechanowski, paulin. Plan obejmuje: Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej, konferencje biblijne, adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę o uzdrowienie. Jest też możliwość spowiedzi w Kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania i indywidualnej modlitwy w Kaplicy Matki Bożej. Rekolekcje są bezpłatne.

Szczegółowe informacje i ich program można otrzymać mailowo. Wystarczy napisać pod adres: jasneskupienie@gmail.com.

 

Rekolekcje Ruchu Czystych Serc

Na Jasnej Górze Dni Skupienia przeżywać będą członkowie Ruchu Czystych Serc. Dwudniowe rekolekcje rozpoczną się w sobotę 9 grudnia Mszą św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej, a zakończą się w niedzielę.  Do RCS-u należy w Polsce ok. 16 tys. osób. Lokalne wspólnoty są prawie w każdym większym mieście przy duszpasterstwach akademickich i parafiach. Jego członkowie biorą udział w rekolekcjach, adoracjach, modlą się za siebie i także za tych, którzy mają problem z zachowaniem czystości. Spotkania gromadzą młodych, małżeństwa, ale także osoby opuszczone przez współmałżonka, a pragnące dochować wierności przysiędze małżeńskiej.

 

Maria Bareła @JasnaGóraNews

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *