26 sierpnia – uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej


W uroczystej Sumie Pontyfikalnej Centralnym, odprawionej na jasnogórskim Szczycie, z udziałem Episkopatu Polski wzięło udział około 70 tys. osób. Mszy Świętej przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński. Eucharystię koncelebrowali licznie zgromadzeni kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, którzy wczoraj na Jasnej Górze brali udział w obradach Rady Biskupów Diecezjalnych, w sumie 29 księży biskupów oraz ponad 260 księży.

Jak podaje biuro prasowe Jasnej Góry na obchody uroczystości przybywali przez ostatnie dni piesi pielgrzymi, głównie z archidiecezji częstochowskiej oraz z diecezji sąsiadujących: łódzkiej, katowickiej, sosnowieckiej, radomskiej, gliwickiej i kaliskiej. W sumie pieszo i rowerami dotarło 34 tys. osób. W Eucharystii uczestniczyli także częstochowscy parlamentarzyści: europoseł Jadwiga Wiśniewska, posłowie Szymon Giżyński i Jerzy Sądel, częstochowscy radni PiS – Konrad Głębocki i Krzysztof Janus oraz przewodniczący Zarządu Okręgu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” – Jacek Strączyński.
Zebranych wiernych powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. – Pod Twym Matczynym wzrokiem chcemy świadczyć o pięknie i godności małżeństwa i rodziny, o tym, że to miłość powinna scalać rodziny i małżeństwa. Obce są nam jakiekolwiek ustawodawcze próby zrównujące małżeństwo i rodziny, z takimi sposobami wspólnego życia, które nimi przecież nie są. Nie możemy dopasowywać się do świata tylko dla naszej wygodny, czy aby być lepiej postrzeganym przez ludzi. Nie według ludzkich pomysłów na rodzinę i małżeństwo, ale według Bożego porządku rzeczy, Bożego wzoru, pragniemy układać nasze życie – mówił generał Zakonu Paulinów.
Abp Wojciech Polak dziękował Maryi Jasnogórskiej, że dzięki Niej możemy odkrywać piękno, do jakiego są zaproszone nasze rodziny. – Chodzi o to, moi kochani, abyśmy również sami nie podcinali tych korzeni, z których wyrastamy, abyśmy pamiętali – jak to pięknie nam przypomniał ze Wzgórza Lecha w Gnieźnie św. Jan Paweł II – że choć nasza historia owszem, jest jak wielka rzeka, która ma różne dopływy, bo tworzą ją także różne kultury i tradycje, a jednak ten fundament jedności, na którym warto budować w każdym czasie, „przyniosło chrześcijaństwo ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów” – przypomniał abp Wojciech Polak. – 1050. rocznica Chrztu Polski, do której się przygotowujemy, to więc okazja, aby na nowo dostrzec to wielkie dziedzictwo, aby je jeszcze raz z wdzięcznością przyjąć, aby zastanowić się, jak je dzisiaj pomnażać, jak dzisiaj głosić Chrystusa i Jego Ewangelię, zwłaszcza już tym spośród nas, którzy o niej zapomnieli albo dla których straciła ona swoją żywotną moc – kontynuował Kaznodzieja.
Podczas Mszy św. został odczytany Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich, oraz posłanie na Światowy Dzień Młodzieży – Kraków 2016. Na zakończenie uroczystości abp Wojciech Polak poświęcił korony na wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej dla polskiej parafii w New Jersey w Stanach Zjednoczonych.
Sumę poprzedziła modlitwa pielgrzymów przed 1050. rocznicą Chrztu Polski, którą na Szczycie jasnogórskim poprowadził o. Kamil Szustak.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *