Obchody z symultaną


12 i 13 października Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie uroczyście obchodził Dzień Patrona Szkoły, łącząc celebrę z Dniem Edukacji Narodowej.

Obchody rozpoczęto mszą świętą w Bazylice Jasnogórskiej. Tradycyjnie pokazano też prace uczniów. Wystawę „Dyplom 2011” zaprezentowano w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”, w szkole natomiast – najlepsze prace pozostałych roczników.
Dyrektor „Plastyka” Anna Maciejowska z atencją przypomniała najważniejsze przesłanie twórczości patrona szkoły – wielkiego patrioty Jacka Malczewskiego, malarza symbolisty, o mistrzowskim warsztacie. Wręczyła również doroczne nagrody dyrektora nauczycielom: Janinie Wieczorek, Elżbiecie Siwik, Leszkowi Szelągowi, Cezarowi Stojkowi, Pawłowi Kolmasowi, Justynie Olszewskiej-Budzik i Jackowi Turlejskiemu oraz pracownikom administracji: Teresie Kapałce, Krystynie Zasowskiej, Marii Sulikowskiej i Zdzisławie Chłąd. Uroczystość stała się okazją do przekazania nagród I stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Otrzymali ją: była dyr. szkoły Maria Fedorowicz, artysta, rzeźbiarz, pedagog Jerzy Kędziora i dyr. Anna Maciejowska.
Po oficjalnej części uroczystości rzeźbiarz Jerzy Kędziora w patio rozbudowującego się „Plastyka” zaprezentował jeden z etapów Wielkiej (prezydenckiej) Symultany. Projekt ten, nad którym patronat objął sam Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek, polega na łączeniu promieniem słonecznym rzeźb balansujących w różnych punktach świata. – Za pomocą prostych elementów zwierciadlanych, promień słoneczny jest przekierowany w stronę areny ekspozycyjnej przed studiem artysty w Poczesnej, gdzie podobne obiekty prześlą promień do dalszych rzeźb biorących udział w projekcie – mówi artysta.
Do tej pory promienie takie wysłały już obiekty wystawiane w Dubaju i Abu Dzabi w Emiratach Arabskich, gdzie Kędziora wystawia swoje prace, rzeźby eksponowane w Centrum Rzeźby Polskiej i prywatnej galerii państwa Doroty i Tomasza Tworków pod Kielcami oraz w Dworze Tomaszowickim (Centrum Kongresowe Krakowa) podczas otwarcia wystawy stulecia ZPAP. Na podobne akcje czekają obiekty w Niemczech, Holandii i Szwajcarii oraz kolejny z polskich.
UG

Uroczystość ubogacił spektakl w wykonaniu szkolnego zespołu teatralnego. Uczniowie pod kierunkiem aktora Marka Ślosarskiego i nauczyciela Tomasza Florczyka wykonali przedstawienie „Między nami dobrze jest”, opracowane na podstawie książki Doroty Masłowskiej. Spektakl gorzki, obrazujący Polskę pozbawioną wartości i Polaków bez idei, skupionych wokół marketów, reklamy i brukowców.

„Plastyk” znany jest ze wspaniałych relacji grona pedagogicznego z rodzicami. Podczas obchodów przedstawiciele Rady Rodziców: Małgorzata Sętowska, Marzena Kasińska i Marek Jarosz na ręce dyrektor Anny Maciejowskiej złożyli kwiaty i podziękowania dla całego zespołu nauczycielskiego.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *