LISTOPADOWY KALENDARZ EKOLOGA


Przypadający na 14 listopada Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony w Polsce w 2005 r. przez Fundację Ekologiczną ARKA jest okazją do podsumowań antysmogowych działań.

 

14 listopada

Dzień Czystego Powietrza

Przypadający na 14 listopada Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony w Polsce w 2005 r. przez Fundację Ekologiczną ARKA jest okazją do podsumowań antysmogowych działań.

Celem akcji jest walka o czyste powietrze i zwiększenie świadomości społeczeństwa, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci, odpadów meblowych czy odpadów węglowych w piecach domowych. Fundacja Ekologiczna Arka przygotowała szereg narzędzi edukacyjnych dla placówek oświatowych: scenariusze zajęć, karty pracy, plakaty z informacjami.

W Polsce główną przyczyną zanieczyszczenia jest tzw. niska emisja, wynikająca z ogrzewania domów piecami niespełniającymi żadnych standardów emisyjnych. W piecach tych spalane są nie tylko odpady węglowe (muł i miał), ale także zwykłe śmieci, w tym tworzywa sztuczne. Szkodliwe produkty spalania odprowadzane do atmosfery powoduj gromadzenie się zanieczyszczeń wokół miejsca powstania, stwarzając duże niebezpieczeństwo dla zdrowia oraz środowiska.

 

15 listopada

Światowy Dzień Rzucania Palenia

W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, ustanowiony z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha w 1974 roku, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce od 1991 r.

Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu.

 

25 listopada

Dzień bez futra

Dzień bez futra jest  wyrazem sprzeciwu wobec hodowli zwierząt na futra, a także warunkom w jakich te zwierzęta są transportowane i przetrzymywane. Gatunki hodowane na futra, w tym szynszyle, króliki, nutrie, jenoty i lisy żyją na specjalnych fermach, stłoczone w klatkach i pozbawione możliwości ruchu.

W Polsce dzień bez futra obchodzi się od 1994 roku. Zapoczątkowany został przez aktywistów podczas IV Ogólnopolskiego Kongresu „Teraz Ziemia”.

 

 

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *