PROMOCJE W RATUSZU


W Ratuszu Muzeum Częstochowskiego 28 maja br. odbyła się promocja książek członków Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego. „O zawodzie Lekarza” i „Almanach lekarzy Częstochowy” autorstwa dr. Mieczysława Wyględowskiego” oraz „Dr Władysław Biegański Częstochowianin Stulecia – patron współczesnych lekarzy” pod red. dr Beaty Zawadowicz.

– Wydanie książki było ciężką dwuletnią pracą, w której pomogła mi reaktor Anna Wyszyńska z Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. W zebrałyśmy w niej wszystkie najważniejsze materiały dotyczące doktora Władysława Biegańskiego oraz Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, które do tej pory nie miały były publikowane – mówi dr Beata Zawadowicz, prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego.
Działalność Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego jest zauważalna nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Organizacja ma stałe kontakty z Polonią medyczną. Lekarze spotykają się na kongresach i konferencjach, organizowanych przez Towarzystwo. – Poprzez naszą naukową aktywność promujemy Częstochowę. Tak jak kiedyś doktora Władysława Biegańskiego nazywano profesorem bez katedry, tak słowa pani Anny Wyszyńskiej „Akademia bez Senatu” doskonale odzwierciedlają pracę i osiągnięcia naszego Towarzystwa. Jest ona ważna przede wszystkim dla naszych pacjentów, którzy mogą być lepiej leczeni – dodaje dr Zawadowicz.
Książka skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, nie tylko do środowiska lekarskiego. – Dokumentuje ona życie, twórczość i prace etyczno-naukową doktora Biegańskiego, która ma wymiar światowy. To twórca deontologii lekarskiej, etyki zawodu, który stworzył podwaliny pod wszystkie dziedziny medycyny. Znajduje się w bibliotekach całego świata. W zeszłym roku rozdawaliśmy ją podczas kongresu Polonii medycznej w Częstochowie – dodaje prezes Zawadowicz
Promocję publikacji „Dr Władysław Biegański Częstochowianin Stulecia – patron współczesnych lekarzy” prowadziła Zofia Nasińska, znana polonista częstochowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. Z dr. Mieczysławem Wyględowskim rozmawiał były senator Marek Lewandowski. Na promocji obecni byli między innymi, profesor Akademii im. Jana Długosza, dr Andrzej Zakrzewski, prorektor Politechniki Częstochowskiej, dr hab. Jerzy Szkutnik oraz Włodzimierz Kolman.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *