Biblijna mądrość


18 kwietnia we wszystkich diecezjach w Polsce miał miejsce finał diecezjalny XII Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Treścią tegorocznego uczyniono Pięcioksiąg Mojżeszowy

Pomysłodawcą „biblijnych zmagań”, zachęcających młodych do zgłębiania mądrości Pisma Świętego, był Sławomir Józefiak, sekretarz Zarządu Głównego Civitas Christiana. Po 11 latach konkurs stał się jednym z najbardziej znaczących w kraju – o jego randze świadczy patronat honorowy Prymasa Polski oraz prestiżowe nagrody, między innymi indeksy na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Wydział Teologiczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Rokrocznie do konkursu staje około 20 tysięcy uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież rywalizuje najpierw w etapie szkolnym, później diecezjalnym i ogólnopolskim. W tym roku z archidiecezji częstochowskiej w pierwszym etapie uczestniczyło ponad siedmiuset uczniów z 44 placówek, w tym z 16. z Częstochowy. W auli Wyższego Seminarium Duchownego nominację do etapu krajowego w rozgrywce diecezjalnej walczyło ponad 130 uczestników. Jury i obserwatorów zaskoczył wysoki poziom wiedzy uczniów.
– Pytania przygotowują bibliści z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Są bardzo szczegółowe. Tym bardziej cieszy dobry występ naszej młodzieży – podkreśla Czesław Janiszewski, przewodniczący Stowarzyszenia.
Po emocjonującym pojedynku pierwsze miejsce zajęła Monika Łebek z IX LO im. C. K. Norwida, druga była Angelika Kałuska z II LO w Radomsku, trzecia – Iwona Urbańczyk również z „Norwida”. Ta trójka dziewcząt będzie reprezentować naszą archidiecezję w czerwcu na finale ogólnopolskim w Warszawie. Równie dobrze zaprezentowała się pozostała czwórka finalistów – Katarzyna Szczerbiak, Dominik Borkowski, Magdalena Zdunek i Mateusz Nowak.
Wszyscy laureaci otrzymali wspaniałe nagrody, które ufundowali: Urząd Miasta Częstochowy, parlamentarzyści – Halina Rozpondek (PO), z PiS-u Jadwiga Wiśniewska i Szymon Giżyński oraz firmy – „President”, Częstochowskie Wodociągi, Częstochowska Oczyszczalnia Ścieków „Warta”, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Swój obraz tradycyjnie wręczyła również malarka Anna Przewłocka.
– Biblia powinna znaleźć się na liście lektur ponadobowiązkowych. Dobrze, gdy ta księga mądrości wiedzy towarzyszy młodym u zarania ich wyborów życiowych – powiedział reprezentujący posła Szymona Giżyńskiego Eugeniusz Uchyła, wręczając podarunek Mateuszowi Nowakowi, który wykazał się nie tylko solidną wiedzą, ale i eleganckim ubiorem.
UG

Monika Łebek, laureatka pierwszego miejsca
Zaimponowałaś swoją wiedzą. Jak długo przygotowywałaś się do konkursu?
– Przez ostatnie dwa tygodnie, przy czym w momencie, gdy zaczął się konkurs, Pięcioksiąg czytałam pierwszy raz. Wiele pomogła mi mama, która mnie odpytywała.
Zwycięstwa w konkursie biblijnym stają się tradycją Twojej rodzinny. Dwa lata temu Twój brat odniósł podobny sukces.
– Tak był również pierwszy w etapie diecezjalnym. W finale ogólnopolskim zajął 18 miejsce.
A jak oceniasz swoje siły, czy liczysz na lepszy wynik niż brat?
– Na razie nie myślę o tym. Cieszę się obecnym wynikiem. To dla mnie wielka radość.

UG

O krótki komentarz poprosiliśmy jurora ks. dr. Jacka Molkę biblistę, redaktora Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który patronował konkursowi
Poziom wiedzy tegorocznych uczestników był imponujący, a przecież zgłębić tak trudny temat, jakim jest Biblia to niełatwa sztuka.
– Tym bardziej trzeba docenić tę młodzież, zwłaszcza że nikt jej nie zmuszał do uczestnictwa w konkursie. Pytania były bardzo trudne, sam byłem pod wrażeniem zasobu wiadomości uczestników.

Konkurs ma zachęcać młodych do czytania Pisma Świętego, ale czy to jedyny cel konkursu?
– Popularyzacja wiedzy biblijnej to jedno, ale nadrzędne jest rozbudzenie w młodym człowieku rozmiłowania w lekturze Pisma Świętego, które pogłębi jego relację z Bogiem.

Jako członek jury obserwuje Ksiądz kolejne edycje konkursu. Czy zauważa się jego rozwój?
– Rokrocznie młodzież jest coraz lepiej przygotowana, ale i coraz liczniej uczestniczy w konkursie. To budzi optymizm. Zachętą są zapewne i nagrody, również coraz bogatsze. Zaangażowanie posłów, senatorów, władz miasta, szefów firm miejskich i prywatnych dodaje prestiżu konkursowi. Z rozmachem przygotowywany jest też wielki finał w Warszawie. Dwa lata temu przedstawiciel naszej archidiecezji zajął w nim wysokie miejsce. W tym roku przed zmaganiami w stolicy finaliści odbędą dwudniowe warsztaty w Olsztynie i Częstochowie pod auspicjami Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *