Gra miejska o historii Częstochowy


W ramach realizowanego od września 2014 roku projektu „Częstochowianie w czasie II wojny światowej” odbyła się w piątek, 24 kwietnia 2015 roku, terenowa gra historyczna „Miejsca pamięci w Częstochowie”.

– Akcja ma na celu pielęgnowanie tradycji historycznych, wzmocnienie tożsamości narodowej i lokalnej. Gra jest skierowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zgłosiło się nam 13 szkół, które wystawiły 5-osobowe drużyny. Poprzez zabawę chcemy organizatorzy chcą pokazać młodzieży pamiątkowe tablice, pomniki, czy miejsca ważne dla Częstochowian, a dotyczące II wojny światowej. Na pewno czytelnik chciałby się dowiedzieć jakie to miejsca – mówi koordynator gry jak i całego projektu Marek Fiszer, nauczyciel z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie.
W grze uczniowie musieli dotrzeć do dziewięciu punktów. Pierwszym z miejsc była IV LO, gdzie mieści się tablica upamiętniająca Jerzego Kurpińskiego „ Ponurego”. Kolejne punkty usytuowane zostały pod kościołem św. Jakuba, pomnikiem Ofiar Częstochowskiego Getta. Pod domem Alfreda Franke uczniowie mieli do rozwiązania zagadkę historyczną z wykorzystaniem luster, znajdujących się w tej kamienicy. Pytania zakodowano w alfabecie Morsea. Ostatni punkt kontrolny był a Placu Katyńskim.
Cały projekt „Częstochowianie w czasie II wojny światowej” posiada kilka etapów. Odbędą się jeszcze konferencja naukowa „Częstochowa w czasie II wojny światowej” i podsumowanie konkursu na esej „Śladem częstochowskim do Katynia”.

Zdjęcie od ZST

RED

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *