Kierunek: Rady


Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Jurajski Sieraków Zrealizowało projekt pt. „Kierunek: Rady”. Celem projektu było podjęcie działań zmierzających do powołania Młodzieżowej Rady i Seniorskiej Rady w Gminie Przyrów.

 

W ramach projektu realizowane zostały warsztaty edukacyjne dla seniorów i młodzieży nt. wolontariatu i funkcjonowania Rad Seniorów i Młodzieży, warsztaty miały na celu przekazanie wiedzy z zakresu wolontariatu, zasad funkcjonowania Rad Młodzieżowych, partycypacji społecznej. Zajęcia adresowane do seniorów miały z kolei za zadanie zwiększyć ich wiedzę o aktywności wolontaryjnej , funkcjonowaniu Rad Seniorów, partycypacji społecznej w wieku senioralnym. Z końcem czerwca odbyły się wyjazdowe warsztaty rozwoju kompetencji społecznych które są bardzo ważnym elementem projektu „Kierunek: Rady” realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Jurajski Sieraków , gdyż celem wyjazdu było  zintegrowanie obu grup społecznych poprzez warsztaty łączące uczestników w międzypokoleniowe grupy-rozwijanie umiejętności osobistych, a także przełamywanie stereotypów. Dopiero osobiste poznanie problemów i potrzeb drugiego pokolenia daje możliwość ich zrozumienia, a także pozwala na uświadomienie sobie możliwości współpracy w przyszłości zarówno podczas działań wolontaryjnych, jak i współpracy pomiędzy Radą Seniorów i Radą Młodzieżową. Edukacja wyjazdowa miała na celu  sprzyjać skupieniu się na treściach merytorycznych i dać uczestnikom swobodę do nawiązywania relacji. Poprzez poznanie się obu pokoleń zapewne nawiążą się pozytywne relację i nowe więzi. Uczestnicy mieli okazję  poszerzyć poziom swojej tolerancji w odniesieniu do poglądów drugiej grupy, a także uzmysłowić sobie korzyści dotyczące współdziałania w niedalekiej przyszłości.

 

Podczas wyjazdowych warsztatów międzypokoleniowych inicjatyw w celu nauczenia uczestników pracy metodą projektową , uczestnicy opracowali  lokalną mapę międzypokoleniowych problemów, żeby zwrócić uwagę samorządowi i społeczności lokalnej na wspólne problemy obu grup , zostały także zrealizowane działania środowiskowe, aby zachęcać otoczenie do współpracy; Na końcu kadra projektu opracowała publikację promującą dobre praktyki.

 

Działaniami objętych zostało 25 osób w wieku +60 oraz 25 osób w wieku 12-20 lat, kobiet i mężczyzn z terenu gminy Przyrów i okolic (powiatu). Zamierzonym efektem będzie wzrost, zwiększenie kompetencji społecznych i wzrost reprezentatywności dwóch grup mających odmienne poglądy oraz nawiązanie przez nie instytucjonalnej współpracy.

 

Projekt był realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *