Monumentalny obraz w bazylice jasnogórskiej


Do końca sierpnia w kaplicy św. Pawła I Pustelnika na Jasnej Górze (pierwsza po prawej stronie boczna kaplica w bazylice) można się modlić przed Jerozolimskim Ołtarzem Adoracji Najświętszego Sakramentu „O pokój na świecie”.

Tryptyk nosi nazwę „Niebiańska Jerozolima” i jest dziełem gdańszczanina Mariusza Drapikowskiego, twórcy m.in. bursztynowej sukienki na Cudowny Obraz Madonny oraz jego syna Kamila i Anny Szymanowskiej. Tryptyk wykonany jest z bursztynu, złota, srebra, miedzi, tytanu i kryształów, po otwarciu ma szerokość 5 m i wysokość 2,5 m. W jego centrum znajduje się monstrancja odtwarzająca sylwetkę Matki Bożej Jasnogórskiej.
Artysta wykonał obraz na zlecenie stowarzyszenia „Communita Regina della Pace”, szerzącego kult eucharystyczny. Ołtarza nie zostanie w Częstochowie, trafi do podziemnej kaplicy przy Via Dolorosa w Jerozolimie, gdzie będzie obrazował czwartą stację Drogi Krzyżowej. Będzie tam przed nią trwała nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie. Wcześniej tryptyk będzie prezentowany w sanktuarium maryjnym w Altöoting, w Kolonii, Warszawie i Krakowie. Na przełomie listopada i grudnia poświęci ją w Watykanie papież Benedykt XVI.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *