LIPA W KROCZYCACH


Turystyka – najpiękniej na Jurze

Malownicze widoki, niezliczone skały – to krajobraz Kroczyc, jednej z najbogatszych w turystyczne atrakcje miejscowości Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwsze o niej wzmianki pochodzą z roku 1262. Obecnie na skałkach w okolicach Kroczyc ćwiczą taternicy. Na terenie gminy znajdują się liczne jaskinie i piękne lasy – wymarzone miejsce weekendowego i letniego wypoczynku.
Letnie kąpiele
Na Kroczycach nie zawiodą się miłośnicy sportów wodnych, znajduje się tam bowiem kilka kąpielisk. Popływać możemy w Przyłubsku i Siamoszycach. Obok atrakcyjnego położenia i świetnego klimatu miejscowość ma do zaoferowania kilka wartych obejrzenia zabytków. Warto tu wymienić XIX-wieczny kościół z pięknym, barokowym wystrojem. W tej pochodzącej z lat 1893 – 1895 budowli podziwiać można m.in. niezwykle ciekawy ołtarz. Został on zbudowany, z bryły kalcytu, na kształt groty.
Nieopodal świątyni znajduje się pomnik partyzantów. “Gościu siądź pod mym liściem a odpocznij sobie…” pisał o lipie w Czarnolesie Jan Kochanowski, podobna lipa – pomnik przyrody zaprasza turystów do swego gościnnego cienia w Kroczycach. W rejonie wsi istniał niegdyś zamek Bąkowice. Kto chce poznać jego historię musi się wybrać do Kroczyc. Ciekawostką wartą wspomnienia jest, że w okolicy znaleziono wyroby z górnego paleolitu. Od zachodu i północy otacza miejscowość 5-ciokilometrowy łańcuch Skał Kroczyckich.
Weekendowe wypady
Wielowiekowa osada jest doskonała do planowania globtroterskich wypraw. Można się stamtąd wybrać żółtym szlakiem “Zamonitu” np. do Siamoszyc i Podzamcza. Idąc szosą w stronę Przybyszewa docieramy do malowniczego lasu. Wdychając świeże powietrze i obserwując drzewa dochodzimy w pobliże przysiółka Zefirek. Za nim szlak przekracza rzekę Krztynię i skręca w sosnowy bór. Wędrując dalej docieramy do młynów, gdzie znajduje się druga na Krztyni zapora, tworząc zalew na źródłowych wywierzyskach rzeki. Jeśli doskwiera nam zmęczenie i głód możemy odpocząć i zjeść w ośrodku w Siamoszycach.
Warto się tam zatrzymać na dłużej, tym bardziej, że ośrodek oferuje domki letniskowe i biwak.
Dalsza wędrówka
Za zalewem “Zamonit” prowadzi stokami Bińkówki wśród buków i grabów. Dalej czeka na nas istna perełka – XIX w. kościół św. Jakuba. Z najstarszych fragmentów pozostały ciosane mury romańskie z gmerkami budowniczych na południowej ścianie oraz ślady romańskiego portalu. Nasyciwszy oczy tymi widokami udajemy się w dalszą drogę. Żółtym szlakiem aż do Żarek. Stamtąd przysłowiowe 3 kroki dzielą nas od ruin zamku Ogrodzieniec w Podzamczu.
Jak dojechać
By odbyć niezapomnianą wycieczkę do Kroczyc musimy wpierw dojechać pociągiem do Zawiercia, a stamtąd PKSem. Oto wybierane połączenia weekendowe:
PKP Częstochowa-Zawiercie
7.55 (p), 8.36, 9.53, 10.29 (p), 11.13, 12.10, 12.55 (p), 13.04 (p), 13.30.
PKS Zawiercie-Kroczyce
8.50, 10.00, 11.35, 11.50, 14.20. Miłej wyprawy!

ANNA KARLIŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *