Mediator – zawód przyszłości


Rada Ministrów 13 stycznia 2004 r. przyjęła program “Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu i przestępczości wśród dzieci i młodzieży”. Jednym z jego ważnych punktów jest projekt profilaktyczno-edukacyjny “Rozwiązywanie sporów bez przemocy”, adresowany do uczniów klas drugich.

Polskie Centrum Mediacji w Częstochowie, którego prezesem jest Małgorzata Winiarek-Karpowicz, jako jedno z dziewięciu z całej Polski, będzie realizować program w częstochowskich szkołach. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem w Częstochowie objęła sędzia Agnieszka Rękas. – Realizowany będzie od września do grudnia 2005 r. w Gimnazjum Katolickim. Zakończony zostanie konkursem plastycznym – mówi Małgorzata Winiarek-Karpowicz.
Zajęcia prowadzić będą: Renata Lipnicka – terapeutka, prezes Monaru i Małgorzata Winiarek-Karpowicz – mediator.
Polskie Centrum Mediacji w Częstochowie współpracuje z wieloma szkołami, również z Akademią im. Jana Długosza. Ostatnim efektem wspólnych działań jest otwarcie nowego kierunku studiów podyplomowych na Wydziale Pedagogicznym “Komunikacja społeczna, negocjacje i mediacje”. Zajęcia rozpoczną się od nowego roku akademickiego i potrwają dwa semestry (200 godzin). – Studia zapewnią zdobycie umiejętności potrzebnych do mediacji, a przede wszystkim ich ukończenie będzie uprawniało do starania się o wpis na listę mediatorów, tym samym absolwent kończąc studia zdobędzie konkretny zawód – mówi M. Winiarek-Karpowicz.
Nauka oparta będzie na systemie warsztatów, kształcących umiejętności psychologiczne i społeczne. Program obejmie różne dziedziny wiedzy, szczególnie z zakresu pedagogiki i psychologii (komunikacja interpersonalna i społeczna, sposoby wpływania na innych, trening asertywności, przyczyny konfliktów, rozwiązywanie konfliktów bez przemocy, rodzaje strategie i taktyki negocjacyjne, psychomanipulacje) oraz administracji i prawa (sprawiedliwość naprawcza a polityka prawna państwa, uwarunkowania prawne mediacji, etyczne aspekty sytuacji negocjacyjnych i mediacyjnych). Zajęcia poprowadzą pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Zarządzania i Finansów w Warszawie, Akademii im, Jana Długosza, sędziowie oraz mediatorzy Polskiego Centrum Mediacji. Warto dodać, iż tylko 5 uczelni w Polsce prowadzi tego rodzaju studia podyplomowe.
Chętni do zdobycia nowego zawodu, w obecnym czasie bardzo przydatnego, mogą składać stosowne dokumenty w Dziekanacie Wydziału Pedagogicznego ADJ ( pok. 308) w godz. 9-14 (podanie, odpis dyplomu, kwestionariusz osobowy, 3 zdjęcia, kserokopię dowodu wpłaty). Wszelkie informacje pod numerem (034) 378-42-97. Koszt za jeden semestr 1200 zł, lista miejsc ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Ostateczny termin zgłoszenia: 15 września 2005 r.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *