EKOLOGIA I EDUKACJA. Uczniowie SP Konopiska w projekcie klimatycznym


W ramach projektu Earth Climate Heritage Obtaining – pozyskanie dziedzictwa klimatycznego Ziemi uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Konopiskach w dniach od 3 do 8 października 2022 roku uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Szkołę Podstawową „Mihail Sadoveanu” w Galati w Rumunii. Były tam również delegacje z:Turcji, Macedonii Północnej i Włoch.

 

 

Przez cały tydzień uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli brali udział w eksperymentach, zabawach i wycieczkach związanych z ekologią i ochroną klimatu. – W poniedziałek, pierwszego dnia wszyscy zostaliśmy przywitani w szkole przez panią dyrektor Cezarę Ioanę Mereuta. Mieliśmy możliwość zwiedzenia szkoły oraz sal lekcyjnych do zajęć z przedmiotów przyrodniczych. W jednej z nich uczniowie w międzynarodowym zespole mogli wykonać eksperymenty chemiczne pomagające zrozumieć skutki zmian klimatu. Wykonali makiety?? wulkanów, których erupcje są naturalnym źródłem zanieczyszczeń powietrza, a także tworzyli smog w słoiku oraz burzę i deszcz w butelce. Natomiast w trakcie zwiedzania Galati odwiedziliśmy stację uzdatniania wody (woda pobierana z Dunaju, drugiej co do długości rzeki w Europie), spacerowaliśmy również po ogrodzie botanicznym Danube, gdzie mogliśmy podziwiać rośliny z różnych zakątków świata, np. ogród japoński, rosarium czy lasy regla górnego – relacjonuje opiekun J. Latoszek.

Drugiego dnia zorganizowano wycieczkę do Parku Narodowego Delty Dunaju, przyrodniczego obiektu wpisanego w 1991 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. – Zachwyciło nas tamtejsze bogactwo roślinności, przede wszystkim nenufarów, oraz ptactwa wodnego (łabędzie, kormorany, pelikany, czaple). W środę uczniowie wzięli udział w warsztatach w szkole. Podzieleni na grupy wykonali ekologiczne plakaty, wykorzystując nasiona, liście i kwiaty, gleby i piasek. Ponadto na terenie ogrodu zoologicznego przeprowadzili ciekawy eksperyment pokazujący szybkość wsiąkania wody w glebę o różnym stopniu wilgotności. Uczniowie dowiedzieli się podczas tego doświadczenia, jak niebezpieczne jest nadmierne przesuszenie gleby i że podczas silnej ulewy woda nie wsiąka w glebę tylko spływa po suchej „skamieniałej” warstwie powodując podtopienia. Tego dnia odwiedziliśmy też stocznię Damen w Galati produkującą różne typy statków sprzedawanych do kilkudziesięciu krajów świata – kontynuuje J. Latoszek.

W czwartek grupa udała się w Karpaty, od południowej części. Uczniowie zobaczyli tam wulkany błotne – zjawisko niezwykle rzadko występujące w Europie. Lunch uczniowie spożyli w kompleksie hotelowo-restauracyjnym Cob Green Village, zbudowanym z naturalnych materiałów: gliny, słomy i drewna. Tam też dzieci wzięły udział w kolejnych warsztatach, malowania na desce.

W ostatnim dniu wizyty odbył się ekologiczny pokaz mody. – Uczniowie ze szkoły w Galati wystąpili w strojach z materiałów recyklingowych. Odbyło się podsumowanie całego spotkania, wraz z podziękowaniami i wręczeniem certyfikatów potwierdzających udział w wizycie w Rumunii. Po raz kolejny udało nam się zjednoczyć w jednym wspólnym celu – dbania o przyszłość naszej planety. Niezależnie od regionu w którym mieszkamy – czy to Polska, Włochy, Rumunia czy Turcja, tak samo jesteśmy narażani na negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza. Jednocząc siły, działając wspólnie w ochronie Ziemi, możemy ograniczyć skalę tego zjawiska – konkluduje J. Latoszek.

 

Źródło UG Konopiska

 

 

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *