28. Konkurs Wiedzy Biblijnej


Mszą Świętą w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskich na Jasnej Górze, odprawioną przez biskupa Andrzeja Przybylskiego, zainaugurowano etap diecezjalny 28. Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół ponadpodstawowych z archidiecezji częstochowskiej. Tegorocznym hasłem była myśl: „Jestem chrześcijaninem, wierzę, nie wstydzę się tego, nie boję się…” Konkurs organizuje Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, na czele z przewodniczącą Izabelą Tyras.

 

Po Mszy św. w Sali Papieskiej uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, następnie odbyła się część ustna, która wskazała zwycięzców.
Pierwsze miejsce zdobył Mateusz Bułacz z IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, który podkreślił, że szczególnie dzisiaj, kiedy żyjemy w czasach zamętu, Dzieje Apostolskie umacniają nas, pomagają wytrwać też wobec obelg, które czasem słyszy Kościół katolicki. II miejsce zajął Mateusz Banaszczyk z I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku. Laureatką III miejsca została Barbara Waryś z I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Kolejne miejsce przypadły: IV – Patrycji Słocińskiej z LO im. H. Sucharskiego w Myszkowie, V (ex aequo) – Sarze Żurek, LO im. H. Sucharskiego w Myszkowie i Mateuszowi Desperakowi z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku, VI – Patrycji Gąciarek z II LO im. K. Baczyńskiego w Radomsku.

W ramach Konkursu młodzi uczestniczyli w Domu Pamięci Prymasa Wyszyńskiego w spotkaniu zatytułowanym: „Wszystko wasze niech się dzieje w miłości. ABC Społecznej Krucjaty Miłości kard. Stefana Wyszyńskiego”.
Wśród wspierających konkurs biblijny w arch. częstochowskiej są: klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze, Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, zakonnicy z Towarzystwa św. Pawła, Edycja św. Pawła, europoseł Jadwiga Wiśniewska, poseł RP Szymon Giżyński, poseł RP Lidia Burzyńska, Zakłady Produkcyjne w Koniecpolu Grupa Opakowań INCO S.A, Tygodnik Katolicki „Niedziela” – Instytut Mediów, Radio Jasna Góra, Biuro Prasowe @JasnaGóraNews, Radio Fiat.

W etapie diecezjalnym w całej Polsce w konkursie uczestniczyło ponad 1,2 tys. szkół ponadpodstawowych. Uczniowie wykazywali się znajomością Dziejów Apostolskich i Księgi Sędziów, stanowiących tegoroczny zakres biblijnych zmagań.

Celem Konkursu Biblijnego organizowanego przez katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest zaproszenie młodych do czytania i zgłębiania Pisma świętego.
– Biblijny projekt dla młodych wpisuje się w zachętę i przekonanie Kościoła, że umacnianie więzi ze słowem Bożym będzie miało tym większy rozmach, im bardziej będziemy świadomi, że zarówno w Piśmie świętym, jak i w żywej tradycji Kościoła obcujemy z ostatecznym słowem Boga o wszechświecie i dziejach ludzi – mówi Izabela Tyras.

Konkursowe eliminacje przebiegają w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Najlepsi mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym (bez egzaminów wstępnych) w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia. Czekają na nich również atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki i cenne upominki rzeczowe. Największą nagrodą jest jednak z Bogiem, ludźmi i radość z czytania Pisma Świętego.
13 maja finaliści diecezjalni z całej Polski wezmą udział w XVII Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze. Finał w czerwcu w Niepokalanowie.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *