100-lecie obchodów Bitwy Warszawskiej w Częstochowie


Uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. św. Jakuba środowiska częstochowskie prawicowe zainaugurowały obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Po Eucharystii delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
szymongizynski.pl

 

14 sierpnia w wigilię rocznicy  100-lecia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej częstochowskie środowiska patriotyczne uczciły bohaterów, którzy walczyli i oddali swoje życie podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 r., modląc się w ich intencji i intencji Ojczyzny podczas Mszy Św. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Krawczyk – Dyrektor Wyższego Seminarium Duchowego wraz z koncelebransami: ks. Ryszardem Umańskim – kapelanem środowisk patriotycznych i NSZZ Solidarność Częstochowa, ks. Kazimierzem Zalewskim – proboszczem parafii i o. Bogdanem Rudnickim – Pallotynem.

Homilię do uczestników wygłosił ks. Ryszard Umański, w której przywołał historyczne wydarzenia sprzed 100 lat i oczami wyobraźni przeniósł do tamtych chwil i ich bohaterów. Podkreślił, że spotykając się na Mszy św. składamy dziękczynienie Matce Bożej, która to interweniowała i wspierała Polskich Żołnierzy podczas najazdu bolszewików i to dlatego tamte wydarzenia, aż do dziś nazywane są „Cudem nad Wisłą”.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przemaszerowali na pl. Biegańskiego, gdzie przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odśpiewali hymn Polski, oraz wysłuchali krótkiej historii o częstochowianach walczących w Bitwie Warszawskiej wypowiedzianej przez Adama Kurusa z Katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W swoim przemówieniu Adam Kurus podkreślił, że Bitwa Warszawska jest uznawana przez historyków jako 18 przełomowa bitwa w losach świata. Następnie wicewojewoda Robert Magdziarz podziękował organizatorom za to upamiętnienie i podzielił się krótką historią rodzinną dotyczącą Bitwy Warszawskiej, w której uczestniczyli jego przodkowie.

Po przemówieniach u stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego kwiaty złożyli:
– wicewojewoda śląski Robert Magdziarz
– Solidarność i Niezawisłość Częstochowa
– Prawo i Sprawiedliwość na czele z Grażyną Matyszczak, dyrektor biura posła Szymona Giżyńskiego oraz Betą Kocik – wiceprzewodniczącą Sejmiku Śląskiego
– Klub Więzionych Internowanych Represjonowanych
– Porozumienie
– Solidarna Polska
– NSZZ Solidarność Częstochowa na czele z przewodniczącym Jackiem Strączyńskim
– Służby Mundurowe reprezentowane przez komendantów: Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie – mł.bryg.  Marka Radosza, Centralnej Szkoły PSP bryg. Piotra Placka, Komendy Miejskiej Policji insp. inż. Dariusza Atłasika.

Na zakończenie przemówił przewodniczący Jacek Strączyński, który skierował podziękowania do instytucji, które pomogły w przygotowaniu obchodów. Podziękował: Wojewodzie Śląskiemu Robertowi Magdziarzowi
Prawu i Sprawiedliwości, Stowarzyszeniu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych ,,WIR”, Stowarzyszeniu Solidarność i Niezawisłość, Solidarności Częstochowskiej, Kapelanowi Księdzu Ryszardowi Umańskiemu, pracownikowi Oddziału Katowickiego IPN Adamowi Kurusowi, Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Komendzie Miejskiej Policji, oraz pocztom sztandarowym: CS PSP, KM PSP, KM Policji, NSZZ ,,Solidarność” Regionu Częstochowskiego, Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych ,,WIR”, Ochotniczej Straży Pożarnej z Lgoty Małej,Kruszyny, Przyrowa oraz Rycerzom Kolumba.

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *